Wieli Piątek, dzień Męki Pańskiej, to dla luteranów najważniejsze święto. Dlatego w krajach ewangelickich, m.in. w Niemczech, Portugali, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Dani, Estonii, Finlandii, Hiszpanii czy Holandii, to dzień ustawowo wolny od pracy.
W Polsce tylko w niektórych firmach pracownicy mają tego dnia wolne albo pracują krócej. Ale i u nas pojawiają się już pomysły na wydłużenie kalendarza dni wolnych. Postulują to m.in. związkowcy. Gotowy jest też projekt ustawy, która czeka w sejmowej zamrażarce.
Jest już projekt ustawy, jest petycja
Projekt ustanowienia Wielkiego Piątku i Wigilii dniami ustawowo wolnymi od pracy trafił do Sejmu w 2018 roku. Przygotowali go posłowie PSL. Teraz wystarczy tylko do niego wrócić.
Ten projekt popierają także związkowcy. – To bardzo dobry pomysł – ocenia w rozmowie z „Faktem” Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Petycję w tej sprawie przygotował również – jak podał „Fakt” – obywatel proszący o anonimowość. Jego zdaniem dniami wolnymi od pracy – obok Wigilii – powinny być także Wielki Czwartek i Wielki Piątku. Dlaczego?
„Z uwagi na długotrwałe uczestnictwo w adoracji Krzyża i podczas Drogi Krzyżowej w Piątek oraz trzy Msze Czwartkowe, w czasie których udział jest niemożliwy do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi”.
Petycja trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, bo to on podejmuje decyzje w takich sprawach.
Polacy nie maja wątpliwości
A co o ustanowieniu Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy sądzą Polacy? Zapytała ich o to agencja SW Research w swoim sondażu dla „Wprost”.
Uczestnicy badania odpowiadali na pytanie: Czy jest Pan/Pani za tym, aby Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy?.
Rezultat? Miażdżącą większością głosów poparli ten pomysł. Głosy rozłożyły się następująco:
• 71,2 proc. ankietowanych odpowiedziało TAK,
• 16,4 proc. – NIE,
• 12,4 proc. – nie wiem.
Napisz komentarz
Komentarze