To ostatnie dni na odpoczynek, bo potem będzie już tylko przypominanie sobie lektur czy matematycznych wzorów. We wtorek, 7 maja, rozpocznie się matura 2024. Egzamin dojrzałości będzie zdawać w Polsce około 263 000 osób.
Zgodnie z harmonogramem podawanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, matura rozpocznie się o godzinie 9:00 i tradycyjnie będzie to pisemne sprawdzenie umiejętności - 7 maja z języka polskiego.
Matura pisemna
Kolejnego dnia, czyli w środę przyjdzie czas na pisemną matematykę. Ten test także rozpocznie się o godzinie 9:00. Na godzinę 14:00 zaplanowano egzaminy z języka kaszubskiego, łemkowskiego i łacińskiego wraz z kulturą antyczną.
Czwartek to egzaminy pisemne z języka angielskiego, a popołudniem z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Z kolei na piątek zaplanowano sprawdziany z wiedzy o społeczeństwie (godz. 9:00) oraz z niemieckiego na poziomie rozszerzonym (godz. 14:00).
Następnie maturzystów czekają dwa dni wolnego, bo to weekend, ale od poniedziałku 13 maja zaczynają się kolejne zmagania. Tym razem będzie to m.in. biologia, chemia, geografia, historia, fizyka...
Ostatnim dniem egzaminów pisemnych będzie 24 maja, kiedy to absolwenci zmierzą się z matematyką, geografią czy biologią, ale w obcych językach.
Matura ustna
Każdy wie, że na pisemnych egzaminach się matura nie kończy. Trzeba jeszcze podejść do ustnego testu. W tym przypadku takie sprawdziany rozpoczną się już 11 maja, ale ich dokładny termin ustalany jest „przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych”.
Ale egzaminy odbywać się będą także w czerwcu- w terminie dodatkowym:
Wyniki zdający poznają 9 lipca.
Kiedy poprawka?
Jeżeli komuś nie uda się zdać, a będzie miał szansę na poprawienie matury, to te terminy także są już znane:
- Część pisemna – 20 sierpnia 2024 r. (wtorek), godz. 9:00
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia 2024 r. (środa).
Te wyniki zostaną podane 10 września.
Dokładne terminy znajdują się w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na stronie cke.gov.pl
Dwie formuły - dla kogo?
Warto pamiętać, że w tym roku egzamin maturalny jest przeprowadzany w dwóch formułach: 2023 i 2015.
Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystąpi zdecydowana większość maturzystów, m.in.: absolwenci liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej, osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.
Formuła 2015 obowiązuje absolwentów wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, m.in. 3-letnich liceów ogólnokształcących i szkół artystycznych realizujących taki program oraz branżowych szkół II stopnia na podbudowie gimnazjum.
Napisz komentarz
Komentarze