"Właściwie... tango" – spektakl (Teatr Medium)

start 16.09 godz. 16:00

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

koniec 16.09 godz. 18:00

Lokalizacja: Tczew, ul. Wyszyńskiego 10

Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na spektakl pt. "Właściwie... tango" w wykonaniu Teatru Medium ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Spektakl podejmuje tematykę przemocy domowej, a inspiracją do jego powstania był wykład o patologiach społecznych prof. Opory na Uniwersytecie Gdańskim, prawdziwe historie kobiet oraz książka " Trzepot skrzydeł" Katarzyny Grocholi.

Tak o spektaklu mówi reżyserka i jednocześnie aktorka Teatru Wybrzeże Marzena Nieczuja-Urbańska:

„Spektakl powstał z potrzeby serca i inspiracji: wykładami z patologii społecznych, sprzed prawie sześciu już laty, wówczas doktora, a teraz profesora Opory, które były na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie studiowałam na pedagogice animację społeczną, historiami moich koleżanek, książkami naukowymi poświęconymi tej tematyce i książką Grocholi "Trzepot skrzydeł", w której opisała ona to zjawisko z naukową wręcz precyzją. Dlaczego powstał tyle lat po tych wykładach? Dlatego, że pomysł mój, który wtedy zrodził się w mojej głowie, dotyczył rodzaju chóru kobiet w różnym wieku, opowiadających jedną i tę samą historię, bo jak się przekonałam, to jest zawsze ta sama historia, zdiagnozowana i opisana przez naukowców w różnych stronach świata. Nie mogłam zrealizować takiego pomysłu z młodzieżą, z którą pracuję w Gdańsku i dopiero propozycja, która spłynęła do mnie ze Starogardu poprowadzenia cyklicznych warsztatów z ludźmi dorosłymi umożliwiła realizację takiego przedstawienia. Uczestniczkami zajęć są fantastyczne kobiety w różnym wieku od 28 - 70 parę lat, które zgodziły się wziąć na swoje barki taki temat. W trakcie pracy dołączyła do nas moja koleżanka, której m.in. dedykowałam ten spektakl, a która jako żywy przykład dzieliła się swoimi doświadczeniami. Oprócz niej w naszej grupie są trzy kobiety, które doświadczały przemocy, na szczęście tak jak moja koleżanka mają to już za sobą. Udało nam się zrobić spektakl, który jest chwalony przez terapeutów za jakość merytoryczną tematu, a przez artystów i widzów za walory artystycznie. Więcej nie mogłam sobie wymarzyć.... Nasze przedsięwzięcie jest z założenia non-profit, ponieważ chcemy, aby jak najwięcej osób mogło ten spektakl zobaczyć. Spektakl jest dla widzów dorosłych.”

 

 „Właściwie…tango”

Reżyseria: Marzena Nieczuja – Urbańska

Występują: Ewa Bunikowska, Ewa Czuba, Antonina Kaiser, Marianna Kłopocka, Agnieszka Kozłowska, Iwona Klinger, Monika Tomczak – Betlejewska, Sabina Splitter, Aleksandra Wiczyńska, Magdalena Dacyl.

Teatr Medium

Grupa teatralna działająca z ramienia Starogardzkiego Centrum Kultury. Teatr prowadzi pieśniarka fado i aktorka Teatru Wybrzeże Marzena Nieczuja-Urbańska.

Teatr dla dorosłych „Medium”. W ma na koncie spektakl pt. „Właściwie tango...” - inspirowany prawdziwymi historiami kobiet i książką Katarzyny Grocholi pt. „Trzepot skrzydeł”. Scenariusz: praca zespołu, reżyseria Marzena Nieczuja Urbańska. W spektaklu wykorzystano nagrania tang w wykonaniu Pawła Zagańczaka  i  Zagana  Acoustic.

Spektakl prezentowany był w Słupsku, Kartuzach, Świeszynie, Koszalinie, Jaworznie. Obecnie zespół przygotowuje spektakl pt. „Dom Barnardy Alba” wg F.G. Lorca.

 

Marzena Nieczuja Urbańska – aktorka teatru Wybrzeże w Gdańsku, pieśniarka Fado, reżyser,  pedagog kultury, laureatka nagrody teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, laureatka konkursu Profesjonaliści Forbesa 2014, autorka książki „Teatr…jest moim całym życiem. Opowieść o Ryszardzie Majorze.”


Wstęp wolny za okazaniem wejściówek.
Wejściówki do odbioru w kasie CKiS od 16 sierpnia.

Zdjęcia (5)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.