O tradycjach bożonarodzeniowych w wyższych warstwach społeczeństwa polskiego w okresie międzywojennym

start 08.12.2017 godz. 17:30

Fabryka Sztuk

koniec 08.12.2017 godz. 18:30

Lokalizacja: Tczew, ul. 30 Stycznia 4

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest najbardziej rodzinnym czasem w roku. Nie inaczej było ponad 80 lat temu. Do domów rodzinnych zjeżdżały dzieci rozsiane po całej Polsce, by usiąść przy wspólnej wieczerzy, podzielić się opłatkiem i przez chwilę poczuć niezapomniany zapach i smak świąt.

Czy święta w okresie międzywojennym różniły się diametralnie od tych współczesnych? Czy bogato uposażone domy miały wówczas bogato zastawione stoły? Jak wyglądało świąteczne menu i jak je serwowano?

Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w różnych wspomnieniach i dokumentach archiwalnych, o czym opowie dr Barbara Męczykowska. Za motto spotkania posłużą słowa Jacka Woźniakowskiego, który we Wspomnieniach szczęściarza (1990), pisał: „(…) tych nieszczęsnych dwanaście potraw, wśród nich niebezpieczne ryby (bo można udławić się ością), pod koniec kutia i nie lubiany na ogół kompot z suszonych śliwek”.

Wstęp bezpłatny!

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.