Zadbaj o swoje bezpieczeństwo nad wodą!

  • 13.07.2017, 11:31 (aktualizacja 01.08.2017 12:01)
  • Wojciech Stobba / Radio Tczew
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo nad wodą!
Wielu z nas spędza wakacje nad morzem lub jeziorem. O czym trzeba pamiętać wypoczywając nad wodą - to temat, który poruszaliśmy w Radiu Tczew.

W okolicach Tczewa trudno znaleźć kąpielisko z obsadą ratownicza. Poza miejskim basenem najbliższym strzeżonym kąpieliskiem jest Borówno koło Skarszew w powiecie starogardzkim. Oprócz kąpielisk są też miejsca wykorzystywane do kąpieli - od 2011 roku polskie prawo rozróżnia te dwa pojęcia. Takie miejsca może wyznaczyć np. właściciel położonego nad jeziorem ośrodka i w takim przypadku przepisy związane z nadzorem nad tym miejscem są bardziej swobodne niż w przypadku kąpielisk. Wszystkie zawiłości wyjaśnił nam Rafał Kiedrowski z ośrodka Jeziornik w Borzechowie.

Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!
Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!
Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!

W audycji poświęconej bezpieczeństwu nad wodą mówiliśmy też o tym, że w całym kraju brakuje chętnych do pracy ratowników. Przed tegorocznym sezonem kąpieliska nie były obsadzone w 15-20%, ale eksperci ostrzegają, że za kilka lat już na połowie polskich kąpielisk ratowników może zabraknąć. Agata Grębska i Adrian Jaworski, ratownicy WOPR, z którymi rozmawialiśmy, oceniają, że często zarobki w tym zawodzie nie są adekwatne do wykonywanej pracy i odpowiedzialności, która na nich spoczywa. Organizatorzy kąpielisk starają się przeciwdziałać coraz mniejszemu zainteresowaniu pracą w charakterze ratownika oferując wyższe zarobki i dodatkowe profity, takie jak zakwaterowanie czy wyżywienie.

Ratownicy powiedzieli nam także o podstawowych zasadach bezpiecznej kąpieli oraz korzystania z takich sprzętów jak kajaki, czy rowery wodne. Posłuchajcie całej audycji:

Wojciech Stobba / Radio Tczew
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wodnik szuwarek
wodnik szuwarek 18.07.2017, 21:12
W ostatnich dniach były utonięcia. Głównie po alkoholu. Taka sytuacja.
Majtek
Majtek 14.07.2017, 18:45
Uczestniczył ktoś kiedyś w spływie kajakowym, na którym nie było alkoholu? No własnie... nad wodą pije się dużo. Na jeziorach widziałem rowery wodne ze skrzynką piwa na pokładzie. Nikogo to nie rusza. Kamizelka asekuracyjna? A co ja frajer jakiś? Ja nie potrafię pływać? Z takim podejściem do wody w te wakacje usłyszymy nie raz o utonięciach.

Pozostałe