Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 14:11
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

Dlaczego warto założyć działalność gospodarczą w Czechach?

Niekorzystne prawo podatkowe w Polsce oraz wysokie składki ubezpieczeniowe są szczególnie uciążliwe dla drobnych przedsiębiorców. Są to powody, dla których wiele osób prowadzących działalność gospodarczą przeniosło się za granicę. Dlaczego warto prowadzić biznes w Czechach?
Dlaczego warto założyć działalność gospodarczą w Czechach?

Popularne kierunki dla polskiego biznesu

Od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Polacy mogą zakładać działalność gospodarczą w innych krajach członkowskich. Szczególnie popularne było zakładanie biznesu w Wielkiej Brytanii, jednak wraz z Brexitem zainteresowanie tym tematem zmalało. Obecnie polscy biznesmeni wolą zakładać działalność w Czechach, gdzie drobni przedsiębiorcy mogą liczyć na spore oszczędności.

Firma w Czechach - najważniejsze informacje

Założenie firmy w Czechach ma szereg zalet. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zakłada się u południowego sąsiada bez konieczności posiadania kapitału zakładowego. Ponadto komunikacja ze wszystkimi urzędami odbywa się elektronicznie, a więc bez kolejek. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższy i wynosi odpowiednio 15 i 22 procent. Od osoby chcącej założyć przedsiębiorstwo w Czechach wymaga się zaświadczenia o niekaralności. Ten sam wymóg dotyczy wszystkich członków zarządu i prezesa zarządu spółki.

Co ważne, aby założyć firmę u południowego sąsiada, nie trzeba znać języka czeskiego. Wyspecjalizowane firmy usługowe pomagają nie tylko w otwarciu działalności, ale także w jej prowadzeniu. Ich usługi obejmują między innymi rozliczenia z odpowiednimi urzędami, jak również wystawianie rachunków i pomoc w rozwiązaniu problemu podwójnego opodatkowania.

Czechy przyjazne dla drobnych przedsiębiorców

Głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy myślą o założeniu firmy w Czechach, są składki ubezpieczeniowe o wysokości zależnej od przychodów. Im więcej zarabia przedsiębiorca, tym wyższe są jego składki i odwrotnie. W Polsce obowiązuje jedna wysokość składki ubezpieczeniowej, przez co przedsiębiorcy, którzy zarabiają najmniej, są zmuszani często do dopłacania do prowadzonej działalności lub do likwidacji biznesu. Jeśli zarabia się niewiele, według czeskiego prawa płaci się niewysokie składki. Tym samym, u południowego sąsiada rację bytu mają nawet te firmy, które w Polsce nie mogłyby funkcjonować. Dodatkowo w Czechach znacznie korzystniej rozlicza się podatki, a prowadzenie księgowości jest mniej skomplikowane niż nad Wisłą - polskie prawo podatkowe należy bowiem do jednych z najbardziej zawiłych na świecie.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama