"Za kulisami" 6.04: Krystyna Janda w Tczewie i rozmowa z Piotrem Biedroniem

  • 10.04.2018, 18:23 (aktualizacja 11.05.2018 17:41)
  • Julia Rzepecka
W tej odsłonie audycji sprawdzamy, co dzieje się na scenach teatralnych w kwietniu!

7 kwietnia o godzinie 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: spektakl "Biała bluzka" według opowiadania Agnieszki Osieckiej. Występowała Krystyna Janda. Adaptacja i reżyseria Magdy Umer. Muzycy, którzy zagrali na zywo, to Janusz Bogacki (fortepian), Tomasz Bogacki (gitara) Paweł Pańta (kontrabas) Bogdan Kulik (perkusja).

Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!
Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!
Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!

 

„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka -  dojrzała kobieta po przejściach - interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

 

W drugiej części audycji mogliście wysłuchać rozmowy z aktorem Teatru Wybrzeże, Piotrem Biedroniem.

Zapytałam Piotra, jak wspomina swoją szkołę teatralną.

Zapytałam też o rolę w spektaklu dyplomowym.

I za taką perełkę Piotr został wyróżniony nagrodą Najlepszy aktor w roli drugoplanowej.

W tym miesiącu będzie można zobaczyć Piotra w spektaklu "Płatonow" na podstawie A. Czechowa. Zapytałam Piotra czy Czechowa lubi i jaki jest ten czechowski Mikołaj w jego wykonaniu.

Sztuka napisana jest ponad 130 lat temu. Czy charaktery, które widzimy w spektaklu można również spotkać dzisiaj?

Drugi ze spektakli, które będzie można zobaczyć w kwietniu to "Willkommen w Zoppotach". Zapytałam Piotra czy woli komedie czy tragedie.

Ostatnią realizacją, w której zobaczycie Piotra w kwietniu na deskach Teatru to "Przedwiośnie". Piotr gra w spektaklu Cezarego Barykę, zapytałam więc jak buduje się taką rolę.

Pojawiła się jeszcze jedna kwestia, o którą zapytałam aktora. W spektaklu występuje zupełnie nago i nie jest to jedyne przedstawienie, w którym musi sprostać takiemu wyzwaniu.

Zapytałam czy zmaganie się z takim wyzwaniem zależy od widowni, czy zawsze jest trudne.

Rozmowa Cezarego Baryki z Gajowcem była inspirowana rozmową Grzegorza Sroczyńskiego z profesorem Marcinem Królem. Byłam ciekawa, czy podobne rozważania towarzyszyły tworzeniu "Przedwiośnia".

Jakiej rewolucji pragnie Cezary Baryka?

Rozmawiałam z aktorem Teatru Wybrzeże, Piotrem Biedroniem, którego w kwietniu będziecie mogli zobaczyć w spektaklach "Płatonow", "Willkommen w Zoppotach" oraz w "Przedwiośniu".

 

 

Julia Rzepecka
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe