Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 09:49
Reklama

10 milionów złotych. Leki o tej wartości zabezpieczyły służby

"Odwrócony łańcuch dystrybucji leków" to dla chorych poważne zagrożenie. W środę, 11 lipca Prokuratura Regionalna w Gdańsku wraz z innymi służbami przeszukała kilkadziesiąt miejsc i zarekwirowała leki o olbrzymiej wartości.
10 milionów złotych. Leki o tej wartości zabezpieczyły służby

Autor: fot. www.pomorskie.kas.gov.pl

10 milionów złotych. Na tyle wyceniane są farmaceutyki, które zostały zabezpieczone przez celników i policjantów po przeszukaniach dokonanych 11 lipca 2018 r. na terenie Trójmiasta i Torunia. Prokuratura Regionalna w Gdańsku od stycznia 2017 roku prowadzi śledztwo związane z procederem tzw. "odwróconego łańcucha dystrybucji leków". W akcję zaangażowane są także Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Łącznie w akcji przeszukań wzięło udział blisko 130 funkcjonariuszy. O sprawie mówi prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Zabezpieczona dokumentacja finansowo-księgowa oraz leki o wartości 10 milionów złotych stanowią materiał dowodowy w tym śledztwie. - Maciej Załęski, prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów

Zgodnie z polskim prawem apteki mogą sprzedawać produkty lecznicze wyłącznie pacjentom, a nie hurtowniom. Ma to stanowić ochronę przed ponowną dystrybucją tanich leków, refundowanych przez państwo, głównie poprzez ich wywóz za granicę. "Odwrócony łańcuch dystrybucji leków" jest też zagrożeniem dla pacjentów poszukujących z aptekach refundowanych leków na receptę, np. insuliny czy leków przeciwzakrzepowych, które w wyniku działań przestępców mogą być trudno dostępne.

W toku postępowania funkcjonariusze ustalili, że na terenie Gdańska działa zorganizowana grupa zajmująca się tego typu przestępstwami. Pojawiające się w efekcie jej działalności niedobory leków w aptekach rodziły niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjentów. Wśród znalezionych farmaceutyków są leki stosowane m.in. w terapii ankologicznej, leczeniu kardiologicznym lub poprzeszczepowym. Śledztwo w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku jest rozwojowe:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Postępowanie prokuratury jest prowadzone w kierunku art. 165 § 1 pkt 2 Kodeksu Karnego i dotyczy sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających warunkom jakości i nie objętych zezwoleniem na obrót hurtowy. Za tego typu przestępstwo może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.


fot. www.pomorskie.kas.gov.pl

fot. www.pomorskie.kas.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hfh 17.07.2018 20:34
Leki pewnie będą zalegały w magazynie dowodów rzeczowych, stracą ważność i pójdą do pieca. Szkoda.

Reklama