Teksty, które się nie starzeją. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego nareszcie w jednym tomie

  • 23.07.2018, 18:10 (aktualizacja 23.07.2018 19:53)
  • Marta Irzyk
Teksty, które się nie starzeją. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego nareszcie w jednym tomie
Wszystkie poetyckie teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego, rękopisy i portrety autorstwa Andrzeja Świetlika - tom "Obcy astronom" wydany przez Biuro Literackie to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Republiki, ale także wszystkich zainteresowanych polską poezją i muzyką rockową. Książka ukazała się 4 lipca, w 35. rocznicę wydania płyty Republiki "Nowe sytuacje".

 

Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!
Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!
Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!

Od subtelnych erotyków po publicystykę, od miłosnych manifestów po awangardę - teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego z pewnością wymykają się łatwym klasyfikacjom. Czy można nazwać je poezją? Obcy astronom pozwala prześledzić pisarską drogę Ciechowskiego i przyjrzeć się zarówno tekstom, które napisał dla Republiki, jak i tym, które powstały na zamówienie.

- Kiedy przeczuwamy, że za dźwiękiem, artykulacją, harmonią, śpiewem kryje się ‚coś więcej’; coś, czego nie potrafimy uchwycić i precyzyjnie opisać, a co chętnie nazwalibyśmy poezją, to chciałoby się chociaż na chwilę przyłapać tę poezję bez ciuchów, sauté. Być może tylko po to, żeby sprawdzić, ile w niej faktycznej literatury. Niniejsza publikacja dobrze służy temu dziełu – rzuca więcej światła na pisarstwo Ciechowskiego, pozwala spojrzeć mu przez ramię na jego warsztat, na jego oryginalny sposób konstruowania struktur piosenkowych, co w języku polskim wcale nie jest łatwą sztuką - tłumaczy Rafał Skonieczny, redaktor tomu, pochodzący z Torunia poeta i muzyk.

Jak powstawał Obcy astronom i czy teksty Ciechowskiego są wciąż aktualne? Posłuchaj rozmowy z Rafałem Skoniecznym (emisja 19 lipca w Bibliofonii):

W trakcie wrześniowej Stacji Literatura 23 Biuro Literackie zaplanowało blok wydarzeń przybliżających twórczość Grzegorza Ciechowskiego, w którym udział weźmie m.in. syn artysty - Bruno.

Marta Irzyk
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe