Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 09:45
Reklama
Reklama

Pelplińskie święto cysterskie już za nami

W weekend w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich" odbył się w Pelplinie XVIII Jarmark Cysterski. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje.
Pelplińskie święto cysterskie już za nami

Autor: fot. UMiG Pelplin

Jarmark Cysterski to największa impreza nawiązująca do czasów średniowiecznych organizowana w Pelplinie. W tym roku świętowanie w duchu historii rozpoczęło się w piątek, 14 września 2018 r. koncertem muzyki dawnej oraz nocnym zwiedzaniem opactwa pocysterskiego.

W sobotę, 15 września od rana odbywały się warsztaty klasztorne, które prezentowały rozwój piśmiennictwa - kaligraficzne, drukarskie, czerpania i barwienia papieru czy też prezentacja konserwacji książki. Ci, którym nie obcy jest ruch na świeżym powietrzu i duch rywalizacji, wystartowali w XIX Biegu Cysterskim. Łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych wzięło udział ok. 450 osób. Oficjalne otwarcie tegorocznego Jarmarku nastąpiło o godz. 14:00 a dokonali go pełniący funkcję burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tomasz Czerwiński, ks. Proboszcz Infułat Tadeusz Brzeziński, przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Piotr Łaga oraz przewodnicząca Komitetu Organizacji Jarmarku Alicja Słyszewska-Szybowska. Stoiska wystawców czynne były dwa weekendowe dni. W sobotę próbowano kuchni cysterskiej na talerzu i poznawano muzykę średniowiecza w ramach XII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Tradycyjnym zwieńczeniem dnia była "Biesiada u Opata nad Młynówką" odbywająca się w tym roku pod hasłem "Cysterskie Sacrum i Profanum".

Ostatni dzień Jarmarku (niedziela, 16 września) rozpoczął się mszą św. z finałowym koncertem XII Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Barwną atrakcją był przemarsz ulicami Pelplina średniowiecznego korowodu, który zatrzymał się nieopodal Urzędu i tam po odegraniu hejnału Pelplina, Pełniący Funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tomasz Czerwiński przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w mieście. Na placu przed Collegium Marianum odbyły się pokazy historyczne: dramy z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności to tylko część licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark. Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie wystawiono spektakl historyczny "Mestwin, Krzyżacy i Cystersi".

Kolejny Jarmark Cysterski w Pelplinie, gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością, dopiero za rok!


Bieg Cysterski
Bieg Cysterski

fot. UMiG Pelplin

Oficjalne otwarcie jarmarku Cysterskiego
Oficjalne otwarcie jarmarku Cysterskiego

fot. UMiG Pelplin

fot. UMiG Pelplin

fot. UMiG Pelplin

fot. UMiG Pelplin

fot. UMiG Pelplin

fot. UMiG Pelplin

fot. UMiG Pelplin

fot. UMiG Pelplin


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama