Komu służy Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych?

  • 4.10.2017, 14:03 (aktualizacja 04.10.2017 14:32)
  • Wojciech Stobba
Komu służy Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych?
Z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii związanych z funkcjonowaniem tczewskiego Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych zgłosił się do Radia Tczew jeden ze słuchaczy.

Pan Seweryn chciałby korzystać z oferty CAON-u razem ze swoją 4-letnią wnuczką cierpiącą na rdzeniowy zanik mięśni. Twierdzi jednak, że dostęp do placówki jest utrudniony. - Obiekt został wybudowany za publiczne pieniądze, ale działalnością przypomina prywatną firmę - mówi nasz słuchacz. Pan Seweryn zwraca uwagę m.in. na brak ulg, z których mogliby korzystać niepełnosprawni.

Przyspiesz swój Internet!
Przyspiesz swój Internet!
Przyspiesz swój Internet!

Przypomnijmy, że znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej CAON jest częścią Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie i służy przede wszystkim podopiecznym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Korzystają oni z basenu czy rehabilitacji w ramach zajęć przewidzianych w indywidualnych programach terapeutycznych. CAON może jednak świadczyć różnego rodzaju usługi odpłatnie każdemu, zarabiając w ten sposób na swoje utrzymanie. O wyjaśnienie zasad na jakich funkcjonuje Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie poprosiliśmy Wojciecha Rinca, dyrektora ZPS:

- Wiele osób przychodzi do nas i pyta o zajęcia rehabilitacyjne, które zostały im przepisane. Nie mamy jednak podpisanej umowy z NFZ, dlatego możemy realizować takie zajęcia jedynie odpłatnie. Cennik poszczególnych usług został ustalony przez Zarząd Powiatu. Jako dyrektor nie mam możliwości wprowadzenia ulg dla wybranych klientów - takie prawo musiałoby nadać mi starostwo powiatowe, czyli organ prowadzący - dodaje Wojciech Rinc.

Jest jednak możliwość wzięcia udziału w nieodpłatnych zajęciach rehabilitacyjnych prowadzonych w CAON-ie. Taką szansę dają finansowane np. z PFRON-u projekty prowadzone przez stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. Posłuchajcie naszego reportażu, aby dowiedzieć się, jak można się do nich zgłosić.

Wojciech Stobba
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SEWERYN
SEWERYN 4.10.2017, 16:53
Nieodpłatnych zajęć rehabilitacyjnych prowadzonych w godzinach popołudniowych nawet nie widziałem więc kto i kiedy je prowadzi? Ponadto wnuczka potrzebuje opiekuna ,czy taki opiekun może czynnie uczestniczyć w zajęciach ,czy PEFRON za niego zapłaci ? Na to p dyrektor nie odpowiedział Na ulgowe korzystanie z basenu nie jest potrzebny kontrakt z NFZ ale dobra wola władz powiatu której ewidentnie brakuje Kolej też nie ma kontraktu z NFZ a ulgowe bilety sprzedaje niepełnosprawnym i ich opiekunom Niepełnosprawni są traktowani po macoszemu a to im miał ten ośrodek służyć a działalność komercyjna ma priorytet

Pozostałe