Protest lekarzy. Jak sytuacja wygląda w Tczewie?

  • 5.01.2018, 14:29 (aktualizacja 06.01.2018 11:24)
  • Marta Irzyk
Protest lekarzy. Jak sytuacja wygląda w Tczewie?
W całym kraju lekarze wypowiadają klauzule opt-out, pozwalające na pracę ponad normę. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Tczewie.

Wypowiadanie klauzuli opt-out to przejaw protestu rezydentów, którzy żądają zwiększenia nakładów na polską służbę zdrowia. Pojawiają się doniesienia o szpitalach, gdzie w związku z protestem są problemy z obsadzeniem dyżurów. Prezes Szpitali Tczewskich S.A., Maciej Bieliński, uspokaja, że żaden z tutejszych lekarzy nie wypowiedział klauzuli.

Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!
Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!
Radio Tczew czeka na Twoją reklamę!

Z kolei w naszym województwie klauzulę wypowiedziało około osiemdziesięciu lekarzy. Chodzi przede wszystkim o Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Urząd Wojewódzki podkreśla, że nie ma powodu do niepokoju - protest nie ma zakłócić pracy szpitali.

Według Ministerstwa Zdrowia klauzule opt-out wypowiedziało 3,5 tysiąca lekarzy. Sami rezydenci twierdzą, że umowy wypowiedziało około 5 tysięcy lekarzy. 

Marta Irzyk
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gośśćć
gośśćć 6.01.2018, 21:39
Czy wypowiadający klauzulę młodzi lekarze (nabywający dopiero praktykę), nie będą w następstwie pracować w innych miejscach - prywatnych gabinetach ? Czy wówczas, pracując do 48 godzin w tygodniu na "posadzie państwowej" a następnie dodatkowo w gabinetach prywatnych, lekarze Ci nie będą również przemęczeni ?
Lekarz, jak wiele innych zawodów, to nie szczególność dla szczególnie wysokich zarobków, gdy społeczeństwo jest "biedne". Być lekarzem - to już wyróżnienie - pomaganie innym. Nie należy prawnie przyzwalać na tworzenie kolejnej "Kasty" zarobkowej. Zarobek lekarza powinien być w pełni transparentny.

Pozostałe