Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 01:57

Podoskop ratunkiem dla stóp

Zdrowe stopy są gwarantem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego gdy odczuwamy jakikolwiek dyskomfort w trakcie chodzenia, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty.
  • 19.07.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Podoskop ratunkiem dla stóp

Postęp osłabił stopy

Stopy są podstawowym środkiem lokomocji. To one umożliwiały naszym przodkom przemieszczanie się i zakładanie nowych osad. Chodzenie boso było jednak bardzo dobre dla ich zdrowia. Dzięki temu stopa reagowała na wszelkie bodźce i pracowała prawidłowo. Postęp cywilizacyjny umożliwił nam chodzenie w butach po utwardzonych powierzchniach. To sprawiło, że człowiek zaczął odczuwać różne dolegliwości związane z nieprawidłową pracą stóp. Obuwie często nie jest dobrze dopasowane, a sama jego obecność ogranicza dopływ bodźców. W związku z tym nasza stopa zaczyna inaczej pracować. Największe obciążenie dotyczy wówczas pięt, które ulegają skoślawieniu. Przekłada się to na pracę całej stopy, co doprowadza ostatecznie do płaskostopia. Polega ono na obniżeniu łuku przyśrodkowego, bądź poprzecznego przedniego stopy. W pierwszym przypadku mówimy o płaskostopiu podłużnym, a w drugim o poprzecznym. Pojawienie się tego typu schorzeń wpływa źle także na resztę naszego ciała. Od problemów ze stopami zaczynają się dolegliwości związane z bólem kręgosłupa czy stawami kolanowymi. Z czasem pojawiają się również bolesne odciski, czy też paluch koślawy. Dlatego nie można lekceważyć pierwszych objawów i lepiej udać się z nimi do lekarza.

Podoskop na ratunek

Współczesne diagnozowanie stóp jest szybkie i proste. Wszystko za sprawą jednego urządzenia, jakim jest podoskop. Służy on do badania statycznego stóp oraz oceny wad metodą odbicia lustrzanego. Jak wygląda takie badanie? Pacjent staje na podoskopie i w tym czasie obraz jest rejestrowany, skanowany i przetwarzany do komputera. Lekarz może wówczas określić wadę, z jaką ma do czynienia, a także zobaczyć, które części stopy są najbardziej obciążone. Dzięki temu jest w stanie bardzo szybko postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zazwyczaj polega to na połączeniu stosowania specjalnych wkładek i wykonywaniu określonych ćwiczeń. Proces leczenia trwa długo, ale poprawa jest szybciej widoczna u dzieci niż dorosłych. Podoskop powinien więc stanowić element wyposażenia każdego gabinetu ortopedycznego. Zobacz tutaj, jaki sprzęt oferuje jeden z producentów. Na rynku są też dostępne aparaty, wyposażone w kamerę, która oprócz zdjęć rejestruje materiał wideo. Można więc powiedzieć, że pomimo iż postęp cywilizacyjny spowodował choroby stóp, to technologia na szczęście umożliwia ich zwalczanie.

--- Artykuł sponsorowany ---