Dojrzałość i fantazja. Orkiestra Kameralna Progress świętuje 10-lecie istnienia

  • 10.05.2019, 00:08 (aktualizacja 10.05.2019, 13:21)
  • Barbara Jackiewicz, Aleksandra Hotowy
Dojrzałość i fantazja. Orkiestra Kameralna Progress świętuje 10-lecie istnienia fot. Aleksandra Hotowy

Podziel się:

Oceń:

Koncertem w tczewskiej Farze Orkiestra Kameralna Progress rozpoczęła świętowanie 10-lecia swojej działalności. Muzyka klasyczna przyciągnęła miłośników kultury, którzy nie tylko chcieli posłuchać pięknych dźwięków, ale także życzyć wszystkiego dobrego muzykom.

Na występ złożyły się cztery kompozycje pokazujące, jak bogaty repertuar Orkiestra zbudowała przez te lata. Wieczór otworzyła "Uwertura na orkiestrę kameralną" Witolda Lutosławskiego, a następnie do zespołu dołączyła Dorota Szczepańska, utalentowana sopranistka. Wspólnie wykonano Motet "Exsultate Jubilate" W.A. Mozarta z brawurowo zaśpiewaną partią sopranu. Niespodzianką było prawykonanie kompozycji "Ave Maria" na sopran i orkiestrę kameralną napisanej ze specjalną dedykacją dla dyrygenta Szymona Morusa i jego zespołu przez przyjaciela orkiestry, gdańskiego kompozytora, organistę Macieja Zakrzewskiego. Po koncercie zapytaliśmy muzyka o wrażenia:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zawsze to jest niesamowite doświadczenie słyszeć swój utwór w czyimś wykonaniu. - Maciej Zakrzewski, kompozytor, organista

Koncert zwieńczyła nawiązująca do polskiego folkloru góralskiego "Orawa" Wojciecha Kilara:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po koncercie nie brakowało podziękowań, kwiatów i zachwytów ze strony publiczności:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Orkiestra fantastyczna! (...) Życzę kolejnych wspaniałych jubileuszy (...) Jest to dla mnie największa przyjemność. - głosy publiczności

Chociaż Orkiestra ma dopiero 10 lat, tym koncertem pokazała zarówno dojrzałość jak i fantazję wykonawczą. Zespół jest młody, doskonale zgrany i świetnie czuje się w zróżnicowanym stylistycznie repertuarze. Szymon Morus, dyrygent Orkiestry, jej założyciel i dyrektor artystyczny, mimo zmęczenia podsumował dla nas występ:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Muzycy naprawdę dali z siebie wszystko, aż iskry szły i dosłownie włosie się rwało ze smyczków w "Orawie" już na koniec. - Szymon Morus, dyrygent Orkiestry Kameralnej Progress

Zapytaliśmy, czy wieczór będzie toczył się dalej:
 

loadingŁaduję odtwarzacz...

9 czerwca, po tym koncercie zrobimy mały bankiecik i tam będzie szansa, żeby sobie poświętować razem. 

Wspomniany przez dyrygenta Szymona Morusa koncert odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki. Orkiestra Kameralna Progress szykuje na to wydarzenie zupełnie inny repertuar - muzykę z kabaretu starszych panów. Już dziś zapraszamy Słuchaczy na to wydarzenie!

Barbara Jackiewicz, Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe