Morzeszczyn: Mała Pracownia Rękodzieła. Powstają tu własnoręcznie robione dekoracje i upominki [ROZMOWA]

  • 21.12.2021, 07:00
  • Weronika Gerowska-Chalecka
Morzeszczyn: Mała Pracownia Rękodzieła. Powstają tu własnoręcznie robione… fot. Weronika Gerowska-Chalecka

Podziel się:

Oceń:

Rękodzieło jako prezent na święta? Nie od dziś wiadomo, że taki spersonalizowany, własnoręcznie zrobiony prezent jest najbardziej wyjątkowy. Z okazji świąt Bożego Narodzenia odwiedziliśmy Małą Pracownię Rękodzieła, działającą przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Morzeszczynie, w której powstają niesamowite dzieła handmade.

 

To pasja

 

Jak przyznają twórczynie z Małej Pracowni Rękodzieła, dzień bez tworzenia to dzień stracony - a pasja jest dla nich bardzo ważna. Z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowują świąteczne ozdoby, prezenty i upominki.

 

Mamy co robić, ale jest to nasza pasja i dlatego przyjemnie nam się to robi. Dzień, jeden dzień, bez robótek ręcznych, jest dniem straconym, tak uważamy. [...] Spotykamy się 2 razy w tygodniu - we wtorki i w piątki, po dwie godziny.

- Ewa Kamrowska

 

fot. W. Gerowska-Chalecka (na zdjęciu Gabriela Galikowska z Małej Pracowni Rękodzieła)

 

Swoje umiejętności przekazują innym

 

Mała Pracownia Rękodzieła działa przy morzeszczyńskiej bibliotece. Spotkania odbywają się aktualnie w filii w Dzierżążnie, gdzie oprócz spotkań uczestniczek MPR, odbywają się także warsztaty dla dzieci. Kiedy powstała ta inicjatywa? 

 

To było takie raczej spontaniczne powstanie, jeszcze za poprzedniej pani dyrektor, Agnieszki Trawczyńskiej-Lichosyt. Ona zauważyła, że mnie "kręcą" różne robótki ręczne i namówiła mnie, żebym tę swoją pasję przekazywała innym. Zaczęłyśmy organizować warsztaty, spotkania rękodzielnicze dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.

Później dyrektorem został pan Damian Domański, namówił nas do napisania projektu pod nazwą "Papierowa Manufaktura". Ten projekt zrealizowałyśmy sprawnie  i bardzo nam się ta praca spodobała. Wszystkie przez to się bardzo zżyłyśmy. 

- Ewa Kamrowska

 

fot. W. Gerowska-Chalecka

 

"Musimy ciągle robić coś nowego, takie jesteśmy"

 

Wykorzystywane są tutaj różne techniki, m.in. decoupage, quilling, przestrzenne origami czy filcowanie. 

 

My jesteśmy takie, że musimy ciągle coś nowego robić. Bywa tak, że już nam się coś znudzi i dążymy do tego, żeby jakąś nową technikę opanować i to wykorzystywać, aby ozdabiać różne rzeczy z różnych materiałów.

- Ewa Kamrowska

 

Całą rozmowę z Ewą Kamrowską, Katarzyną Czecholińską, Wiesławą Rychłowską i Gabrielą Galikowską z Małej Pracowni Rękodzieła wysłuchacie tutaj:
 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

fot. W. Gerowska-Chalecka

 

Weronika Gerowska-Chalecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe