Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 16:57
Reklama

Takie same serca, różne historie. Integracja Polek i Ukrainek

Przez 10 miesięcy w Tczewie realizowany był projekt "In Tempo Nova". Projekt zakończono, ale uczestniczki dalej planują polsko-ukraińską integrację.
Takie same serca, różne historie. Integracja Polek i Ukrainek

Autor: Aleksandra Hotowy

Spotkanie kultury w Tczewie

 

Dwie animatorki z Tczewa podjęły wyzwanie integracji polkso-ukraińskiej realizując projekt "In Tempo Nova". Maria Montegu, urodzona we Lwowie, absolwentka Konserwatorium Leningradzkiego, to doświadczona pedagożka i była dyrektorka Szkoły Muzyki i Sztuki. Po 13 latach pracy, obecnie cieszy się zasłużoną emeryturą. Z powodu wojny na Ukrainie, zmuszona była opuścić swoją ojczyznę i znalazła schronienie w Tczewie, gdzie od kilku lat mieszka jej syn z rodziną. Pomimo emerytury, Maria nie zamierzała rezygnować z aktywności społecznej. Przybywając do Polski, natychmiast zaangażowała się w współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. Jej celem jest przekazywanie wiedzy oraz czucie się potrzebną, a także wspieranie więzi polsko-ukraińskich poprzez działania przeciwko dyskryminacji.

Dominika Jakubowska, absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim, codziennie pracuje w banku. Już od liceum jest zaangażowana w wolontariat, szczególnie na rzecz dzieci i seniorów. Jej działania skupiają się na przeciwdziałaniu wykluczeniu osób dyskryminowanych, w tym migrantów i osób starszych. Dominika chce dzielić się wiedzą, dlatego planuje prowadzić wykłady dotyczące praw człowieka i podejmować działania na rzecz zapobiegania dyskryminacji.

Obie animatorki poznały się podczas wspólnych działań wolonatrystycznych na rzecz migrantów w Tczewie. Wspólnie postanowiły założyć klub "In Tempo Nova - szybki szlak do integracji polsko-ukraińskiej". Klub ten miał na celu integrowanie osób z Ukrainy oraz osób starszych, które z różnych powodów często pozostają w domach. W ramach regularnych spotkań planowane są różnorodne aktywności, takie jak wykłady dotyczące praw człowieka, zajęcia taneczne i kulinarne, wieczorki literackie, sesje psychologiczne oraz wycieczki po okolicy. Animatorki założyły także organizację zajęć terapii śmiechem, mających na celu złagodzenie traum i stresów związanych z doświadczeniem wojny, tęsknotą za bliskimi oraz koniecznością opuszczenia miejsca zamieszkania. O tym, jak wyglądała organizacja działań i jak przebiegał proces integracji społecznej na naszej antenie opowiedziały uczestniczki Maria Montegu, Jadwiga Manikowska, Stefania Glinke i Janina Szczęsna Zachęcamy do posłuchania rozmowy, którą przeprowadziła Aleksandra Hotowy.

 

 

 

Wojna trwa i trwa. Ludzie muszą tu żyć i oni się integrują. No naprawdę i u nas w projekcie były takie ukraińskie właśnie dziewczyny młode, które od razu znalazły swoje miejsce tu w Tczewie. 

- Maria Montegu 

 

 

źródło: MOPS Tczew/fb

 

To inicjatywa, która nie tylko buduje mosty między narodami, ale również przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej i tworzenia otwartego, przyjaznego środowiska dla wszystkich jego mieszkańców. Organizacja wspierająca - Pomorski Zarząd Wojewódzki Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Gdańsku na rzecz Zarządu Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Tczewie - odgrywa kluczową rolę w umożliwianiu i wspieraniu tych wartościowych działań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama