Nie dostaniesz jednak pieniędzy do ręki, te trafią od razu do twojego pracodawcy.
Jakie warunki musi spełnić pracodawca?
Od 1 czerwca 2025 roku pracodawcy, którzy przyjmą do pracy kobiety w wieku 50-60 lat i mężczyzn w wieku 50-65 lat, mogą liczyć na dofinansowanie. Znana jest jego wysokość – to 50 proc. pensji minimalnej, czyli dziś 2333 zł brutto.
Pieniądze za zatrudnienie osoby w wieku 50 plus będą wypłacały powiatowe urzędy pracy (PUP). Po stronie pracodawcy będzie złożenie wniosek. Po pozytywnym rozpatrzeniu i zawarciu umowy, urząd przeleje pieniądze na jego konto.
Pieniądze będą wypłacane przez 12 lub 24 miesiące, jeśli firma zatrudni osobę w wieku emerytalnym. Ale uwaga – w tym czasie pracodawca nie może pozbyć się pracownika, na którego dostaje pieniądze z budżetu państwa.
A jeśli to zrobi, to będzie musiał zwrócić nie tylko samą dopłatę, ale i naliczone odsetki.
Jaki jest cel tych działań?
Zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50 roku życia. Dofinansowanie jest adresowane do pracodawców, bo ci często wolą zatrudniać osoby młodsze.
Tymczasem – według danych z 2024 r. – w tej grupie wiekowej jest ok. 3,9 mln osób w wieku produkcyjnym. To często osoby, które nie mają pracy od lat…
– …i są zniechęcone do jej poszukiwania. To jednak nie powinno blokować przed próbami aktywizacji – podkreślił w rozmowie z PulsHR.pl Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
A rząd zwraca uwagę n jeszcze jedna kwestię: aktywizacja jest potrzebna, bo z roku na rok w Polsce będzie coraz mniej osób w wieku produkcyjnym.



!["Chcę znów być tatą na 100%" - historia Piotra Wegiery i apel o pomoc [ROZMOWA] "Chcę znów być tatą na 100%" - historia Piotra Wegiery i apel o pomoc [ROZMOWA]](https://static2.radiotczew.pl/data/articles/sm-16x9-chce-znow-byc-tata-na-100-historia-piotra-wegiery-i-apel-o-pomoc-rozmowa-1762540882.png)
![Jak poruszamy się po Tczewie? Miasto pyta mieszkańców o komunikację publiczną [ANKIETA] Jak poruszamy się po Tczewie? Miasto pyta mieszkańców o komunikację publiczną [ANKIETA]](https://static2.radiotczew.pl/data/articles/sm-16x9-jak-poruszamy-sie-po-tczewie-miasto-pyta-mieszkancow-o-komunikacje-publiczna-1761729809.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze