Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 16:14
Reklama

Tczewski Bon Rowerowy - czym jest i kto może z niego skorzystać?

Nasze miasto, wzorem dobrych praktyk, które pojawiły się we Francji, wprowadza właśnie Tczewski Bon Rowerowy - program rozwoju ruchu rowerowego „Hop na Rower!". Na czym polegać będzie jego realizacja?
Tczewski Bon Rowerowy - czym jest i kto może z niego skorzystać?

Autor: fot. materiały prasowe

Jazda rowerem w celach komunikacyjnych, podobnie jak jazda rekreacyjna lub sportowa wzmacnia odporność organizmu oraz poprawia kondycję. Jak podkreśla Grzegorz Pawlikowski inspektor ds. polityki rowerowej, dzięki jeździe na dwóch kółkach znacząco wpływamy na zmniejszenie korków na tczewskich ulicach:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

W Tczewie mamy zarejestrowanych prawie 29 tys. samochodów. Codziennie widzimy korki na naszych ulicach. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wszystkie osoby korzystające na co dzień z autobusów wsiądą nagle do aut. Ruch będzie sparaliżowany!

Ponadto koronawirus nie spowodował zniknięcia innego trapiącego nas kłopotu – zanieczyszczenia powietrza. Tak więc, jeśli przesiądziemy się z autobusu do samochodów, w powietrzu pojawi się jeszcze więcej spalin, co gorzej wpłynie na nasz układ oddechowy.

- informacje prasowe

 

Celem Tczewskiego Bonu Rowerowego jest zachęcenie mieszkańców i mieszkanek naszego miasta do rozpoczęcia jazdy na rowerze dzięki naprawie ich własnych jednośladów oraz przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

 

Proponujemy na początek 150 bonów w postaci 150 serwisów rowerowych i 150 godzin nauki jazdy na rowerze w ruchu ulicznym.

 

Tczewski Bon Rowerowy to pakiet: 1 serwis roweru + 1 godz. nauki jazdy na rowerze w ruchu ulicznym. Odbiorcami pakietów mogą być tylko osoby mieszkające w Tczewie, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie korzystały z roweru. Ponadto preferuje się osoby (pierwszeństwo dla kobiet) korzystające dotychczas w dojazdach do i z pracy z komunikacji publicznej.

Zakres naprawy roweru:

  • czyszczenie napędu, przerzutki przedniej i tylnej oraz hamulców,
  • smarowanie łańcucha, przerzutek oraz napędu,
  • regulacja przerzutek i hamulców
  • centrowanie kół,
  • pompowanie kół,
  • kasowanie luzów na piastach kół, steru kierownicy i mechanizmu korbowego,
  • kontrola połączeń śrubowych i kasowanie luzów,
  • sprawdzenie sprawności i skuteczności działania podzespołów roweru wraz z informacją zwrotna dla klienta,
  • bon na części w kwocie 70 zł: wymiana łańcucha, klocków hamulcowych i linek, opon oraz przerzutek, a także innych części wpływających na bezpieczeństwo jazdy.

W przypadku wymiany części roweru na większą kwotę, beneficjent bonu będzie miał możliwość dopłaty według indywidualnie przygotowanej wyceny.

 

Program ma na celu nabycie przez osoby dorosłe praktycznych umiejętności, jak pewnie i bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym. Uczestnicy praktycznej nauki jazdy przećwiczą z instruktorami swoje codzienne trasy np. do pracy, szkoły, do rodziny, na działkę. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z bonu tylko w pakiecie tj. serwis prywatnego roweru oraz 1 godz. nauki jazdy w ruchu ulicznym. Nie ma możliwości realizacji bonu tylko w zakresie samego serwisu.

Bon będzie realizowany w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną HECA tj. Tczewskimi Kurierami Rowerowymi, o czym mówi Paulina Kremer:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Najpierw zawsze następuje serwis po to, by móc bezpiecznie poruszać się rowerem, który nie był używany. Na ten serwis składa się kompleksowy przegląd i jeśli jest taka konieczność, to naprawa usterek, które zostały zdiagnozowane. Mechanik dzwoni wówczas do danej osoby i mówi w jakim stanie jest rower i co należałoby naprawić. Osoba taka w ramach bonu do wykorzystania 70 zł na części. Jeżeli pojazd jest już sprawny, to umówiony zostaje termin jazdy po mieście, co stanowi godzinę nauki bezpiecznej jazdy w infrastrukturze miejskiej.

~ Paulina Kremer, Tczewscy Kurierzy Rowerowi

 

fot. materiały prasowe

 

Osoby chętne do skorzystania z bonu mogą:

Realizacja programu rozwoju ruchu rowerowego w jest realizowana w ramach projektu pt.: Budowa węzła integracyjnego Tczew wraz z trasami dojazdowymi, w ramach Osi Priorytetowej 9 Mobilność, Działania 9.1. Transport miejski, Poddziałania 9.1.1. Transport miejski – mechanizm ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (nr projektu RPPM.09.01.01-22-0006/17).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama