Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 05:57
Reklama

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W wielu miastach Europy, także w Polsce, coraz częściej wysiewa się kwietne łąki zamiast typowych trawników, a nawet zakłada się miejskie pasieki, które mogą służyć edukacji o pszczołach i pszczelarstwie naturalnym oraz różnorodności biologicznej i zmianach klimatu.
Światowy Dzień Pszczół

Autor: canva.com

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała zwrócić uwagę społeczeństw na znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności oraz podkreślić, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te bardzo pożyteczne i ważne dla ludzkości owady.

PSZCZOŁY NA KOCIEWIU

Piotr Szwałek, przedstawiciel Kociewskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Pszczół mówi, jak ważne są pszczoły dla naszego społeczeństwa:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Gdyby nie było pszczół, byłoby mniej żywności.

- Piotr Szwałek, Kociewskie Stowarzyszenie Przyjaciół Pszczół

 

Praca pszczół w Polsce może być warta nawet ponad 4 mld zł rocznie. Tyle kosztowałoby zapylanie kwiatów i produkowanie miodu. Gdyby nie pszczele robotnice, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw, w przypadku innych roślin plony byłyby znacznie niższe, nie moglibyśmy też piec miodowych pierników i słodzić zimowej herbaty miodem. 

Jak możemy zadbać o pszczoły jako społeczeństwo?

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Kwietne łąki w miastach, kwiaty rabatowe i krzewy miododajne sadzone w ogródkach mogą wspomagać pszczoły w ich codziennej mozolnej pracy. W tym roku w Tczewie zakwitną pierwsze dwie łąki kwietne - na skrzyżowaniu ulicy Głowackiego z ulicą Forsterów na Osiedlu Witosa oraz w sąsiedztwie ulicy Topolowej na osiedlu Suchostrzygi.

Pszczelarze zwracają się z apelem do wszystkich, aby dbać o pszczoły:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

To, co pszczelarz uzyskuje od pszczół: miód, pyłek, propolis, wosk, to nawet nie 10% tego, co pszczoły robią dla społeczeństwa.

 

Ważne, by rolnicy pamiętali, aby chemiczne opryski na polach robić w godzinach wieczornych po lotach pszczół, by przy okazji nie niszczyć tych jakże cennych owadów.

PASIEKA EDUKACYJNA W BIELSKU-BIAŁEJ

W Bielsku-Białej z kolei powstaje pasieka edukacyjna we współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku Białej. Pasieka stanie w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Właśnie zakupiono ule, które posłużą edukacji o pszczołach i pszczelarstwie naturalnym oraz różnorodności biologicznej i zmianach klimatu. W pasiece zamieszkają 3 pszczele rodziny (czyli ok. 150-180 tysięcy pszczół). 

Jacek Bożek z Klubu Gaja, podkreśla - „Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu. Wspaniale, że będziemy mogli gościć pszczoły w Tajemniczym Ogrodzie i edukować obywateli o znaczeniu pszczół dla ekosystemu. Przy ulach będziemy mogli rozmawiać nie tylko o miodzie ale i o różnorodności biologicznej oraz wpływie ludzi na zmiany klimatu. Naszymi nauczycielami będą pszczoły i ich związki z przyrodą”.

Pasieka powstaje w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja, którego partnerem strategicznym jest ALDI. W tym roku Klub Gaja planuje pierwsze wydarzenia w pasiece m.in. warsztaty pszczelarskie podczas których uczestnicy będą mogli poznać rodzinę pszczelą, jej potrzeby i zwyczaje oraz warsztaty ogrodnicze, które będą kolejnym krokiem do poznawania pszczół i zdobywania wiedzy jak zapewnić im pożywienie. Warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Ekodzieło dofinansowanego ze środków Miasta Bielsko-Biała.

WIELE GATUNKÓW PSZCZÓŁ

W Polsce możemy spotkać blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Jedną z najciekawszych - bardzo rzadka pszczoła czarna czyli zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea), która jest czarna i ma pięknie połyskujące fioletowe skrzydła. To spory owad i można się go z tego powodu wystraszyć - mierzy nawet 2,4 cm. Ale zadrzechnia jest łagodna, oczywiście dopóki się jej nie drażni. 

Pamiętajmy, że pszczoły nie są z natury agresywne. Dla części z nas mogą jednak być niebezpieczne - reakcje uczuleniowe na jad i produkty pszczele wykazuje ok. 5% społeczeństwa.

Warto jednak pamiętać, że rośliny zapylane są przez różne owady. Oznacza to, że dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego potrzebna jest przede wszystkim różnorodność gatunkowa owadów zapylających.

W materiale wykorzystano teksty źródłowe nadesłane z Klubu Gaja


fot. Klub Gaja

fot. Klub Gaja

Pszczoły na jeżówce purpurowej

Źródło: wikipedia

Źródło: wikipedia

Czarna pszczoła


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama