Koncert Jesienny Chóru Męskiego Echo "Muzyka chóralna w Tczewie na przestrzeni wieku"

start 27.10.2019 17:00
koniec 27.10.2019 19:00

Lokalizacja: Tczew, ul. Wyszyńskiego 10

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na Koncert Jesienny Chóru Męskiego Echo pod dyrekcją Leszka Gołąba pt. "Muzyka chóralna w Tczewie na przestrzeni wieku ".

Gościnnie podczas tego Koncertu wystąpią Chór Dziecięco-Młodzieżowy Passionatka pod dyrekcją Karoliny Kornas i Chór Mieszanego Passionata pod dyrekcją Moniki Bławat.

Koncert Jesienny odbywa się w Roku Moniuszkowskim w przededniu 100. rocznicy przyłączenia Tczewa do Polski. Narracja tego wydarzenia będzie nawiązywała do publikacji Romana Landowskiego „Pieśń ujdzie cało” jako przesłanie dla wspólnego koncertu tczewskich chórów, kultywujących zarówno dziedzictwo narodowe, jak i pielęgnujących wartości edykacyjne w kulturze muzycznej społeczeństwa.

 

Chór Męski Echo

Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania.

W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne.

Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej – Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku      Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.

Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni 95-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem        i „Brązową Lirą” zdobytą w V i IX Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 i 2014 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.),   III miejscem w XVIII Festiwalu Chórów w Czersku (2016 r.), zdobyciem Złotego Pasma Raduni oraz nagrody Grand Prix w II Festiwalu Muzyki Chóralnej w Pruszczu Gdańskim (2018 r.).

Za wkład w rozwój kultury Chór został wyróżniony przez Prezydenta Miasta Tczewa wyróżnieniem ”Panorama Tczewa”, przez Starostę Tczewskiego nagrodą „Samburia”, oraz Orderem Świętego Stanisława przyznanym przez Kapitułę i Wielkiego Kanclerza Orderu Św. Stanisława.

W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów świeckich i religijnych w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. Historia i działalność Chóru była tematem 2 prac magisterskich bronionych na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju, m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech.

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2008 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.

Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

Dyrygent: Leszek Gołąb

Akompaniator: Hanna Falińska

Prezes Chóru: Andrzej Merchel

 

Chór Dziecięco-Młodzieżowy Passionatka

Chór Dziecięco-Młodzieżowy Passionatka działa od 2014  przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie (we wcześniejszych latach chór działał pod nazwą warsztaty wokalne). W chwili obecnej składa się z ok. 100 chórzystek i chórzystów w wieku od 5 do 18 lat. Ideą chóru jest daleko idące umuzykalnianie młodego pokolenia.

Chór ma na swoim koncie występ z Majką Jeżowską (2017 r.). Koncertował również na Litwie na  XV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Dzieci wesołego uśmiechu". Od 2015 roku biorze udział w programie  Akademii Chóralnej "Śpiewająca Polska". Na Pomorskim Przeglądzie Chórów jest bezkonkurencyjny i wielokrotnie zdobywał główną nagrodę czyli Złote Pasmo.  Na scenie Passionatka to moc energii, piękne kolory i mnóstwo talentu. 

Dyrygentką chóru do 2015 roku była Agata Sowa, natomiast od 2015 jest Karolina Kornas.

Zajęcia wokalne mają na celu rozwijanie zainteresowań dzieci uzdolnionych muzycznie oraz stworzenie możliwość atrakcyjnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Repertuar, nad którym pracuje chór uzależniony jest od potrzeb dzieci, uroczystości, świąt, konkursów m.in. piosenki okazjonalne, z repertuaru dziecięcego, pieśni patriotyczne, kolędy, pastorałki, piosenki turystyczne, szanty oraz piosenki filmowe i musicalowe.

 

Chór Mieszany Passionata

Chór Mieszany Passionata powstał w lutym 2013 roku przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W swoim repertuarze posiada utwory świeckie, ludowe, okolicznościowe, patriotyczne oraz sakralne.   

Chór Mieszany Passionata zadebiutował jesienią 2013 roku na deskach Centrum Kultury i Sztuki podczas koncertu pt. „Wolność jest słodka” w rocznicę obchodów Święta Niepodległości naszej Ojczyzny. Kolędował w czasie Wigilii Miejskich i Święta Trzech Króli. Śpiewem ubogacał liturgię Mszy świętych w: Sanktuarium w Lubiszewie, Elblągu, Mątowach Wielkich, Lisewie Toruńskim, Gowidlinie, Prokowie, Świeciu, Nożynie oraz w wielu kościołach Tczewa.

Chór spotkał się z dużym uznaniem podczas Przeglądu Chórów Pomorskich w Dzierżążnie (2014 r.) oraz w 5. edycji tegoż Przeglądu, tym razem w Nowej Cerkwii koło Pelplina (2018 r.). Passionata wzięła udział również w XIII, XIV i XV Koncercie Pieśni Kościelnej w Zblewie. Chór występuje także podczas imprez plenerowych na terenie Tczewa m.in. na Festynach Zdrowia, Sobótkach Tczewskich, "Ogrodach Nadziei” oraz w wielu uroczystościach państwowych.

Dnia 20 stycznia 2019 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie Chór świętował Jubileusz 5-lecia swojej działalności. Podczas tej uroczyśtości został odznaczony medalem Orderu Św. Stanisława za działalność charytatywną.

W kwietniu 2019 roku Chór Mieszany Passionata został laureatem „ Złotego Pasma” w V. edycji Wielkopostnego Festiwalu Chóralnego w Nowem nad Wisłą.

Chórem od początku dyryguje Monika Bławat.

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.