Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 12:40
Reklama

Bardziej, Bardziej, Bardziej, czyli 40 lat pracy twórczej Wiesławy Dolina-Niżyńskiej

Bardziej, Bardziej, Bardziej, czyli 40 lat pracy twórczej Wiesławy Dolina-Niżyńskiej


Przed nami wyjątkowy wieczór zatytułowany Bardziej, Bardziej, Bardziej, czyli 40 lat pracy twórczej Wiesławy Dolina-Niżyńskiej. W ramach wydarzenia będzie miała miejsce prapremiera, powstałego specjalnie na tę okoliczność monodramu Bardziej autorstwa i w reżyserii Barbary Świąder-Puchowskiej (twórczyni również całego projektu, którego organizatorem jest Fabryka Sztuk) w wykonaniu Jubilatki. Poza tym podczas wieczoru, w formie lekkiej i przyjemnej, będzie można zapoznać się z artystycznymi dokonaniami (głównie graficznymi i filmowymi) Doliny-Niżyńskiej, która jest jedną z najbardziej barwnych postaci tczewskiego środowiska artystycznego – bywalczynią salonów i znawczynią sztuki (zwłaszcza filmowej). Jest wszechstronną osobowością, obdarzoną niezwykłą charyzmą, temperamentem i poczuciem humoru. Niemal wszyscy ją znają i ona zna niemal wszystkich. Tczew zawdzięcza jej m.in. piękną oprawę graficzną różnych przedsięwzięć i postać Wróżki Samborki, którą artystka wymyśliła, narysowała i dała jej życie.



 



Wiesława Dolina-Niżyńska, z wykształcenia plastyk ze specjalnością formy użytkowe, ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Od wielu lat wykonuje zawód grafika komputerowego, projektuje najróżniejsze formy – począwszy od katalogów, folderów, magazynów, gazet, poprzez systemy identyfikacji wizualnej (w tym logotypy), po pomoce naukowe dla dzieci, zabawki edukacyjne oraz projekty i skład książek (m.in. Anioły z centrum handlowego Agnieszki Kuszewicz). Sama jest autorką bajki Z Wróżką Samborką po Tczewie oraz jej projektu graficznego w formie kolorowanki.



Jej dziełem jest m.in. logo Fabryki Sztuk w Tczewie, projekty graficzne plansz ścieżki dydaktycznej nad Wisłą w Tczewie oraz poprzednia winieta tytułowa tczewskiej „Panoramy Miasta”.



Dolina-Niżyńska specjalizuje się w kolażu, zajmuje się również montażem filmowym. Współpracuje i współpracowała m.in. władzami samorządowymi Tczewa, Malborka, Sztumu i Kwidzyna, a także z przedstawicielami politycznymi różnych opcji. Okazjonalnie współpracuje również z reżyserem filmów animowanych, Robertem Turło. Na swoim koncie ma bogatą działalność ekspercko-jurorską, m.in. w ramach Plebiscytu „Gastronom Pomorza”, lokalnych Wyborów Miss Polski, jury Konkursu na mural w Tczewie, kilkumiesięcznego konkursu karaoke w Klubie Fama w Tczewie (jego finał odbył się w ramach Dni Tczewa), konkursu plastycznego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tczewie oraz konkursów recytatorskich i wokalnych w Młodzieżowym Domu Kultury „Ratusz” w Malborku. Przez wiele lat współorganizowała z Januszem Kortasem legendarny Dyskusyjny Klub Filmowy „Sugestia” w Tczewie i działała aktywnie w ogólnopolskim ruchu DKF-ów. Począwszy od 1984 roku jest stałą bywalczynią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest prawdopodobnie jedną z niewielu osób, która widziała prawie wszystkie polskie filmy. Zajmowała się fotografią analogową, obecnie cyfrową, wspólnie z Anną Szczygielską prowadzi Foto Atelier, gdzie obie panie wykonują zarówno komercyjne, jak i artystyczne fotografie.



Jako aktorka i performerka wystąpiła m.in. w czytaniu performatywnym Trup autorstwa i w reżyserii Barbary Świąder-Puchowskiej oraz w kilku jej wideoklipach, m.in. w Juracie. Zagrała w etiudzie Bussines w reżyserii Łukasza Ostalskiego, twórcy wielokrotnie nagradzanego filmu Matka (wówczas studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej). Nieprofesjonalnie zajmuje się również śpiewem, aktywnie uczestniczy w życiu towarzyskim środowisk muzycznych, m.in. w ramach Kaszubskiej Majówki Jazzowej w Szymbarku występowała nieoficjalnie z towarzyszeniem wybitnych muzyków, Leszka Możdżera oraz Mirosława Dudy. Wielokrotnie zdarzało jej śpiewać z towarzyszeniem innego wybitnego twórcy – gitarzysty, Romka Puchowskiego.



Pracowała m.in. jako wykładowca w Centrum Edukacji Dorosłych w Tczewie oraz jako grafik w Fabryce Opakowań Forkan w Tczewie, współpracuje i współpracowała z wieloma lokalnymi drukarniami i instytucjami kultury, w tym z Fabryką Sztuk od początku jej istnienia.



 



Zapraszamy wszystkich, którzy kochają kulturę, sztukę i Wiesię!



ul. 30 Stycznia 4 Tczew
Organizator: Fabryka Sztuk
Rozpoczęcie: 14.11.2019 19:00
Zakończenie: 14.11.2019 21:00
Reklama