MANIA – film niemy z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu „Czerwie” | CKiS

start 28.02.2020 19:00

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

koniec 28.02.2020 21:00

Lokalizacja: Tczew, ul. Wyszyńskiego 10

„Mania. Historia Pracownicy Fabryki papierosów” (1918) reż. E. Illes Czas. 85 min.

 

Mania. Historia Pracownicy Fabryki papierosów” to dzieło kina niemego, w którym główną rolę zagrała Pola Negri, wielka gwiazda kina niemego pochodzącą z Polski.

To historia Mani Walkowskiej, która zostaje wybrana jako modelka do reklamowania nowej marki papierosów. U wykonującego promocyjny plakat malarza bohaterka poznaje kompozytora Hansa van den Hofa. Robotnica i muzyk zakochują się w sobie, jednak uroda modelki z plakatu reklamowego fascynuje także bogatego i wpływowego mecenasa sztuki Morellego. Mecenas zaprasza na Manię na bal, na którym stara się o jej względy. Historia trójkąta miłosnego jednak na tym się nie kończy…

 

CZERWIE

Jest to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem  instrumentów muzycznych oraz  będący fuzją wielu gatunków muzycznych, są twórcami  m. in.  muzyki  do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy" na podstawie „Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.  W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padllina”. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m. in. M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej.  W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce  w  2012 roku.

W 2013 roku grupa wydaje album Czerwie Nosferatu Live będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem  .

Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis” wydana w marcu 2017.

2018 - „Kult Ciała” M. Waszyńskiego i „Gabinet Doktora Caligari”

W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m. in. Teatr Klinika Lalek ) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić” współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła  na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

W 2018 Grupa otwierała 24 Wiosnę filmową Budapeszcie, a we wrześniu 2018 zagrała na prestiżowym Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum   oraz w listopadzie  w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie  gościła na Festiwalu Filmów Polskich 

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

Grupa zagrała do tej pory ponad 700 koncertów  w Polsce i Europie m.in. Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania.

CZERWIE znajdują się w ścisłej czołówce grup grających „na żywo” muzykę  do filmów niemych.

 

www.czerwie.com.pl 

www.facebook.com/czerwie 

28.02.2020 godz. 19:00
Sala widowiskowa CKiS
Bilety: 20 zł

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.