promocja ksiażki o Aleksandrze Scultetim i Mikołaju Koperniku

start 19.02.2020 18:00

Fabryka Sztuk

koniec 19.02.2020 19:30

Lokalizacja: Tczew, ul. 30 Stycznia 4

Dwie epoki: średniowiecze i odrodzenie, dwa systemy Wszechświata: geocentryczny i heliocentryczny, dwa państwa: schyłkowy zakon krzyżacki i Rzeczypospolita ostatnich Jagiellonów, dwa wyznania: katolicyzm i protestantyzm oraz dwie wielkie postacie: Aleksander Sculteti i Mikołaj Kopernik. O tym traktuje najnowsza książka pod red. Józefa M. Ziółkowskiego „Aleksander Sculteti, przyjaciel Mikołaja Kopernika. Szesnastowieczna rzeczywistość w kontekście wielkich uczonych”.


Publikacja jest barwną opowieścią o dwóch wybitnych uczonych, niezwykle ciekawych świata, którzy ten świat znacząco zmienili.

Aleksander Sculteti (ok. 1485-1570) – urodzony w Tczewie kartograf, doktor prawa, notariusz publiczny w Kurii Rzymskiej, autor monumentalnego dzieła „Chronologia świata…”, kanonik warmiński, kanclerz kapituły warmińskiej, wokół którego pojawili się wrogowie, którzy chcieli pozbawić go kanonii fromborskiej, kilkakrotnie więziony w Zamku Świętego Anioła, zmarł i został pochowany w Rzymie.
Mikołaj Kopernik (1473-1543) – urodzony w Toruniu astronom, ekonomista, lekarz, humanista, kanonik warmiński, twórca heliocentrycznego systemu budowy wszechświata, pozostawił po sobie kilka tysięcy monografii, studiów, artykułów, przyczynków i wydawnictw źródłowych.

Podążając śladami tytułowych postaci, poznajemy nie tylko ich życiorysy i dokonania, ale także realia, w których przyszło im egzystować – dwie epoki: średniowiecze i odrodzenie, dwa systemy Wszechświata: geocentryczny i heliocentryczny, dwa państwa: schyłkowy zakon krzyżacki i Rzeczypospolita ostatnich Jagiellonów, dwa wyznania: katolicyzm i protestantyzm. Zapoznając się z lekturą, natrafimy, rzecz jasna, na wiele znaczących faktów z życia rodzinnego miasta Scultetiego, wszak był on tczewianinem.
Autorami poszczególnych rozdziałów książki są: Józef M. Ziółkowski – zasłużony popularyzator dziejów naszej Małej Ojczyzny, muzealnik, dziennikarz, fotograf, producent wystaw historycznych, odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, dr hab. Teresa Borawska – emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ma w swoim dorobku naukowym ponad 470 prac poświęconych kulturze średniowiecza i czasom nowożytnym Pomorza i Warmii, szczególnie środowiskowi Mikołaja Kopernika i recepcji jego teorii heliocentrycznej w Europie oraz Jarosław Pióro (udzielił wywiadu redaktorowi), absolwent astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmuje się popularyzacją tej dziedziny poprzez wykłady, artykuły w prasie i Internecie, organizowanie spotkań obserwacyjnych, audycje radiowe.

- Książka promowana nieprzypadkowo 19 lutego (19.02.1473 r. urodził się Mikołaj Kopernik) - to kosmos wiedzy o historii i astronomii. Na tym jednak nie kończymy przygody ze Scultetim i Kopernikiem, albowiem od 17 marca zapraszamy na wystawę dedykowaną tym postaciom. Została ona objęta patronatem Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego oraz Polskiej Agencji Kosmicznej – mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.

Wstęp wolny!

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.