Moja Wisła. Obrazy Mirosława Bruckiego z rejsu Wisłą. Wystawa

start 03.07.2020 13:00

Muzeum Wisły

koniec 13.06.2021 12:00

Lokalizacja: Tczew, ul. 30 Stycznia 4

Od 4 lipca 2020 roku zapraszamy do oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, tczewskiego Muzeum Wisły na wystawę obrazów autorstwa naszego muzealnego kolegi Mirosława Bruckiego, zatytułowaną „Moja Wisła”. Ta wystawa jest wyjątkowa zarówno ze względu na autora prezentowanych prac, jak i wydarzenie, które dokumentują.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 3 lipca o godz. 13:00

Mirosław Brucki jest artystą, konserwatorem, długoletnim kierownikiem muzealnej Pracowni Modelarskiej, spod którego ręki wyszły najpiękniejsze makiety i który dał życie dziesiątkom konserwowanych eksponatów. Wystawą „Moja Wisła” Mirek Brucki kończy swą zawodową przygodę z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, rozpoczętą w 1978 roku. Przez 42 lata pracy wywarł na nasze muzeum niezatarty wpływ, stając się człowiekiem-instytucją. Instytucją szczególną, bo profesjonalną i odważną w podejmowaniu czasami trudnych decyzji, a jednocześnie pełną swobody, poczucia humoru i życzliwości.

Jedną z wielu pasji Mirosława Bruckiego są podróże: te dalekie, do egzotycznych zakątków świata i do tych całkiem bliskich miejsc, które Mirek odkrywał na nowo. Artysta podobno musi nieustannie podróżować, żeby konfrontować z tym, co inne, odmienne. Kiedy Mirka nie było w muzeum, był akurat w Wietnamie, w Tajlandii lub w przepięknym Korzeniewie.

W naszym muzeum uważamy, że żeglowanie jest najdoskonalszą formą podróżowania, dlatego razem z Mirkiem Bruckim zapraszamy na podróż Wisłą – najpiękniejszą polską rzeką.

W 2013 i w 2014 roku Mirek Brucki odbył samotną wyprawę Wisłą małą łodzią żaglową „Delfin”. Płynął historycznym szlakiem flisaków z Krakowa do Gdańska. Owocem podróży, która odbyła się w dwóch etapach, jest kolekcja trzydziestu obrazów, przedstawiających najpiękniejsze nadwiślańskie pejzaże. Jest tu m.in. zanurzony w wieczornym błękicie Baranów, klasztor w Czerwińsku, drewniany wiatrak w Mięćmierzu. Jest sanktuarium w Gorzędzieju, urokliwa Nieszawa oraz Gdańsk i Tczew – dwa ważne dla artysty porty.

Prace na wystawie wyeksponowane są w kolejności zgodnej z kierunkiem podróży. Między płótnami wkomponowano zapiski z dziennika pokładowego, który jest osią czasu ekspozycji. Dzięki temu bliżej poznać możemy nie tylko niezwykłe miejsca, ale też samego artystę.

Na wystawie pokazana jest także łódka „Delfin”, która dzielnie spisywała się podczas rejsu, a po wyprawie została podarowana przez właściciela do zbiorów NMM.

Wystawa Mirka Bruckiego w Muzeum Wisły w Tczewie to zaproszenie w podróż malowaną nastrojem i emocjami artysty, która potwierdza, że w życiu najważniejsza jest droga, nie cel, a Wisła jest piękna zawsze.

Kuratorem wystawy jest Jadwiga Klim.

Patronat medialny nad wystawą objęły TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Tetka TV, Radio Tczew.

Wystawę prac malarskich Mirosława Bruckiego można zwiedzać w Muzeum Wisły w Tczewie od 4 lipca.

Zdjęcia (4)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.