Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 10:05
Reklama
Reklama

Wystawa „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle”

Wystawa „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle”

Kategoria:

Dzielnica Rybaki, ulica Rybacka, Rybaczówka – w wielu polskich miastach po dziś dzień funkcjonują nazwy, w których zapisało się tradycyjne zajęcie ich dawnych mieszkańców. Rybołówstwo, jako jeden z najstarszych sposobów zdobywania pożywienia przez człowieka, stanowiło niegdyś osnowę egzystencji każdego, kto żył na terenach nadwodnych. To właśnie o nierozerwalnym związku i współzależnościach pomiędzy ludźmi a rzeką będzie opowiadać wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie, dostępna już od 7 maja.



- Na ziemiach polskich spożycie ryb stało się powszechne w średniowieczu, po wprowadzeniu chrześcijaństwa, a wraz z nim częstych postów. – zauważa Ewa Sidor, kuratorka wystawy.



Wzrost zapotrzebowania na ryby wpływał na rozwój rybołówstwa, narzędzi i metod połowowych, a w konsekwencji na wykształcenie się zawodu rybaka. W miastach zakładano rybackie cechy, powstawały też wyspecjalizowane nadrzeczne osady. Ekspozycja jest pierwszą częścią cyklu podejmującego kwestie obecności rzeki w życiu człowieka, jej znaczenia i wzajemnych relacji. Jej głównym celem jest przedstawienie tematu tradycyjnego rybołówstwa śródlądowego, poprzez charakterystyczne dla tej dziedziny narzędzia i sprzęty używane na dolnej Wiśle w XX wieku, uzupełnione o materiał ikonograficzny.



Wystawa, za pomocą podziału na sekwencje przybliża zarówno postać tradycyjnego rybaka, jak i urządzenia, sprzęty oraz miejsca, które pozwalały mu funkcjonować. Zwiedzając ekspozycję zobaczymy między innymi typowe rybackie ubranie robocze, budę rybacką jako miejsce magazynowania, naprawy narzędzi i przygotowania do połowu oraz rybackie wyposażenie. Poznamy sposoby wyrobu i wykorzystania wierszy rybackich, rodzaje sieci, sprzętu i technik połowu stosowanych o różnych porach roku, a także warunki transportu i przechowywania ryb. Ważną część wystawy stanowi wątek rybackich tradycji Tczewa.



Głównym bohaterem ekspozycji w Muzeum Wisły pozostaje rybak - człowiek i jego niełatwa praca, wykonywana niezależnie od pory roku, dniem lub nocą. Wystawa pokaże, jak wiele czynników niezależnych od rybaków wpływało na ich zajęcie, ale również jak dzięki wiedzy przekazywanej przez pokolenia, znajomości łowisk i zwyczajów ryb, zdolności obserwacji i interpretacji zjawisk przyrodniczych oraz umiejętności zastosowania odpowiedniego sprzętu i techniki potrafili oni zapewnić sobie obfitość połowów. Kluczowe znaczenie miało przy tym samodzielne wytwarzanie narzędzi połowowych. Niemal każdy sam wyplatał używane przez siebie wiersze, czyli wiklinowe narzędzia pułapkowe. Część ekspozycji poświęcona jest właśnie temu zagadnieniu, a towarzyszy jej film dokumentalny ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie pt. „Plotą wiersze bracia Pałkowscy”, prezentujący rybackie tradycje rodziny Pałkowskich z miejscowości Nowe.



Szczególną cechą wystawy będzie możliwość niemal bezpośredniego doświadczenia specyfiki życia rybaków, dzięki rekonstrukcji wnętrza budki rybackiej, wraz ze wszystkim, co było niezbędne do wykonywania pracy. Znajdą się tam narzędzia używane w sezonie połowów letnich i zimowych oraz przyrządy pomocnicze i służące do naprawy sprzętu rybackiego. Ważnym obiektem jest również dużych rozmiarów sieć zarzutnia, zwana również narzutką, używana na Wiśle w Nieszawie. Odtworzone na wystawie miejsca będą nawiązywać do częstego niegdyś widoku nad brzegami rzek i jezior: rybackich szop, suszących się przy nich sieci, łodzi i wędzarni. Krajobraz ten, wraz ze spadkiem zainteresowania zawodowym rybołówstwem, znika niemal zupełnie. Dlatego też na wystawie nie mogło zabraknąć postaci ostatniego tczewskiego rybaka wiślanego, Władysława Latopolskiego. Jego rodzina od pokoleń zajmowała się rybaczeniem, a on sam ukończył w Tczewie intensywny kurs rybacki w 1964 r. To właśnie z jego zbiorów pochodzi część eksponatów prezentowanych na wystawie.



Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej - Prűfferowej w Toruniu. 



Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle” – wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie, 07.05.2022. – 31.05.2022.





 



ul. 30-go Stycznia 4 Tczew
Organizator: Muzeum Wisły
Rozpoczęcie: 07.05.2022 08:00
Zakończenie: 31.05.2022 16:00
Spotkanie autorskie z Joanną Szczyburą - mieszkanką Tczewa. Promocja debiutanckiej książki Spotkanie autorskie z Joanną Szczyburą - mieszkanką Tczewa. Promocja debiutanckiej książki Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie autorskie z panią Joanną Szczyburą, mieszkanką naszego miasta Tczewa, która niedawno wydała swoją debiutancką książkę zatytułowaną „Taką, jaka jestem”.O KSIĄŻCEMichalina – kobieta, którą porzucił narzeczony, córka sławnego ojca, zbierająca niechciane plony jego popularności. Postanawia zmienić swoje życie i wyprowadzić się do Gdańska.Kuba – mężczyzna, który z dnia na dzień musiał nauczyć się być tatą wyjątkowego chłopca i samodzielnie radzić sobie z problemami wspólnego życia.Maks – chłopiec ze spektrum autyzmu, złakniony ciepła i zrozumienia, który potrafi skraść serce już od pierwszego kontaktu.Spotykają się w windzie gdańskiej kamienicy, do której wprowadza się Michalina na skutek zawirowań w swoim życiu. Los (a może poznana w pociągu wróżka Jasmina) postanawia połączyć ich wyboiste ścieżki, jednak wzajemna fascynacja rozwija się powoli, bo oboje są ostrożni, jak to kobieta po przejściach i mężczyzna z przeszłością. Kiedy wydaje się, że wszystko jest już na najlepszej drodze do szczęśliwego zakończenia, wracają duchy przeszłości, których mieli nadzieję już nigdy nie spotkać.AUTORKAJoanna Szczybura – z wykształcenia anglistka i italianistka, nauczycielka z wieloletnim stażem i niegasnącą pasją nauczania. Miłośniczka literatury wszelakiej, podróży i dobrego jedzenia, zwłaszcza włoskiego. Na co dzień szczęśliwa żona i mama dwojga prawie dorosłych dzieci, właścicielka kundelka Loco. Mieszka w niewielkim miasteczku na Kociewiu, ale na emeryturze zamierza osiąść gdzieś blisko wielkiej wody, bo morze to jej miłość. Od kiedy pamięta, układa w głowie historie, a teraz wreszcie zdecydowała się je uwolnić i puścić w świat.Rozmowę z autorką przeprowadzi Janek Skerka.Spotkanie odbędzie się w środę, 20 marca o godzinie 18:00 w KLUBIE MUZYCZNYM CENTRUM KULTURY I SZTUKI W TCZEWIE (ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10). Będzie to doskonała okazja, aby osobiście poznać autorkę, porozmawiać z nią na temat jej twórczości, zadać pytania oraz zakupić książkę.Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.03.2024
WANNA ARCHIMEDESA - musical edukacyjny WANNA ARCHIMEDESA - musical edukacyjny Zapraszamy na przebojowy polski musical edukacyjny „WANNA ARCHIMEDESA” wprowadzający dzieci i młodzież w fantastyczny świat najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków.????Mądry i zabawny Profesor Rozumny przedstawia swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji.Akcja spektaklu dzieje się w klasie z uczniami i laboratorium pełnym tajemniczych sprzętów do przeprowadzenia wielu eksperymentów i naukowych doświadczeń, w którym centralne miejsce zajmuje tytułowa wanna.„Wanna Archimedesa” to spektakl edukacyjny dla dzieci w wieku 4 – 13 lat.Spektakl zawiera punkty z podstawy programowej w zakresie fizyki i geografii.Omawia pierwsze wyprawy morskie, zachowanie się̨ ciał na podstawie zasad dynamiki Newtona, pojęcie siły wyporu i prawo Archimedesa.Widzowie poznają zagadnienia techniczne i fakty historyczne, które analizowane są na przykładzie ciekawych doświadczeń́, przedstawione młodym Widzom w atrakcyjnej, wesołej i przystępnej formie.Walorem musicalu są piosenki oparte na bardzo dowcipnych i pouczających tekstach Krzysztofa Jaślara oraz wpadającej w ucho, ekspresyjnej muzyce Krystyny Kwiatkowskiej, laureatki nagrody Stowarzyszenia ZAIKS za całokształt twórczości dla dzieci (Zuzia Lalka Nieduża, Pięknie Żyć, Na cztery i na sześć).Obsada: W programie musicalu zobaczymy plejadę sześciu wspaniałych polskich aktorów z teatrów muzycznych.Czas trwania: 75 minut bez przerwyScenariusz i reżyseria: Krzysztof JaślarMuzyka: Krystyna KwiatkowskaProdukcja: Impresariat Teatralny M-Bart we współpracy z Fundacją im. Ireny Kwiatkowskiej Rezerwacje biletów: [email protected], tel.: 603 105 550Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.03.2024 09:30
Reklama