Promocja Wspomnień Anny Łajming z Międzywojennego Tczewa

start 10.10.2017 17:30

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TCZEWIE

koniec 10.10.2017 19:30

Lokalizacja: TCZEW, JAROSŁAWA DĄBROWSKIEGO 6

Promocja publikacji Anny Łajming „Mój Dom” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza, dnia 10 października 2017 r. (wtorek), o godz. 17.30, na promocję książki Anny Łajming Mój dom, stanowiącej zwieńczenie trylogii pamiętnikarskiej autorki.

Książka ta, jako jedna z niewielu, przedstawia wizerunek Tczewa okresu międzywojennego  i jako jedyna czyni to w tak plastyczny, momentami bardzo szczegółowy sposób. Mamy tu zatem, zamiast zbioru suchych faktów i liczb, prawdziwe ludzkie historie, dramaty i radości mieszkańców Tczewa i Pomorza tamtego okresu. Wszystkie spisane przez autorkę wydarzenia łączy fakt, iż była ich bezpośrednim świadkiem.

Najnowsze wznowienie pamiętnika „Mój dom” wydane zostało w wersji polsko-angielskiej. Zatem po latach dzięki Annie Łajming nie zginał klimat Tczewa okresu przedwojennego, a obecnie dodatkowo dzięki wydawcy - Instytutowi Kaszubskiemu będzie on dostępny szerszemu aniżeli dotąd odbiorcy.

W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę „Mój dom”.

Biogram Anny Łajming

Urodziła się (24 lipca 1904 r.) w szlacheckiej, pomorskiej rodzinie Trzebiatowskich. Przed drugą wojną światową wraz z mężem i dziećmi mieszkała w Tczewie.

Zaczęła pisać stosunkowo późno, bo dopiero w 1958. Jej utwory opisują realia życia pomorskich miejscowości pod koniec zaboru pruskiego i w latach 30. XX w. Pisała po polsku wplatając w tekst kaszubskie dialogi. Od 1973 była członkiem Związku Literatów Polskich. W 1974 wyróżniono ją Medalem Stolema.

Jej imieniem nazwano m.in. jedną z tczewskich ulic, usytuowaną na Górkach, którą to część Tczewa niejednokrotnie opisywała właśnie w swych wspomnieniach „Mój dom”. Jej synem jest plastyk, prof. Włodzimierz Łajming.

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.