Świętu Mostu Tczewskiego - 160 urodziny!

start 12.10.2017 09:00

LOT Kociewie z partnerami

koniec 12.10.2017 21:00

Lokalizacja: Tczew, Most Tczewski

12 października z okazji 160. rocznicy oddania do użytku Mostu przez Wisłę w Tczewie Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE wraz z Partnerami przygotowuje Święto Mostu Tczewskiego.

W październiku 1857 roku nastąpiło uroczyste otwarcie mostu, którego konstruktorem był Carl Lentz. Innowacyjny, jak na tamte czasy, obiekt wzbudzał wiele emocji i był wzorem dla europejskich konstruktorów. Do dziś przez wielu jest uważany za perełkę inżynieryjną porównywalną ze słynną, paryską Wieżą Eiffla. Dokładnie 12 października mija 160 lat od uroczystego otwarcia mostu na Wiśle w Tczewie. Z tej okazji zostanie organizowane Święto Mostu Tczewskiego.

Organizatorzy postanowili uczynić ten jesienny dzień wyjątkowym, ponieważ będzie to jedyna okazja, aby wejść na Most Tczewski. Każdy zainteresowany będzie mógł wejść na Most i go zobaczyć z bliska.

Dzień rozpocznie się już od godz. 9.00 konkursem wiedzy nt. Mostu dla szkół ponadgimnazjalnych w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie. Tam też będą prelekcje tematyczne ekspertów oraz promocja książki poświęconej historii Mostu Tczewskiego autorstwa Józefa Golickiego.

W samo południe na placu przed dworcem PKP otwarta zostanie okolicznościowa wystawa „160 rocznica otwarcia Mostu Tczewskiego”, a o 17.30 w Fabryce Sztuk autorzy Łukasz Brządkowski i Przemysław Zieliński prezentować będą swoją najnowszą książkę pt. „Mosty Tczewskie”. Będą też atrakcje dla najmłodszych.

Rozstrzygnięto już konkurs plastyczny dla przedszkoli, w ramach którego dzieci tworzyły laurkę urodzinową dla mostu - wyróżnione prace zostaną umieszczone na pamiątkowych pocztówkach, które wręczymy odwiedzającym most w dniu 12 października. Natomiast dzieci ze szkół podstawowych w dzień urodzin, w Powiatowym Centrum Sportu, kolorować będą makietę Mostu.

Od przedpołudnia będzie można również zwiedzać Most, a po zwiedzeniu konstrukcji każdy chętny będzie mógł zapozować do pamiątkowego zdjęcia z zabytkiem oraz skorzystać z urodzinowego poczęstunku. Będzie można również oglądać wystawę fotografii „MOSTY z POLSKI”.

Popołudniu biegacze z Biegającego Tczewa uczczą urodziny mostu biegiem „160 kilometrów na 160-lecie Mostu”. Natomiast o godz. 18.00 Tczewska Formacja Szantowa zaprasza do Restauracji VELA przy Bulwarze Nadwiślańskim na koncert, podczas którego będzie można wspólnie z zespołem zaśpiewać wyjątkowemu Jubilatowi… 200 lat.

Więcej szczegółów szukać należy na profilach facebook'owych Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE i Powiatu Tczewskiego

Na antenie Radia Tczew tego dnia można składać telefoniczne życzenia dla mostu pod nr 58 777 00 77, a radiowe mobilne studio towarzyszyć będzie imprezie na moście między godz. 11.00 a 17.00.

Impreza pod patronatem Radia Tczew

Zdjęcia (3)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.