Noc Bibliotek w Tczewie

start 09.06.2018 18:00

MBP Tczew

koniec 09.06.2018 22:00

Lokalizacja: Tczew

Jak w wyjątkowy, ciekawy, a zarazem niekonwencjonalny sposób spędzić jeden z czerwcowych wieczorów? Odpowiedź jest prosta! Wystarczy wybrać się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i wziąć udział w IV edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Zapraszamy już w sobotę, 9 czerwca 2018 roku, w godzinach od 18:00 do 22:00!

Tczewska książnica i tym razem zagwarantuje wszystkim uczestnikom, sympatykom kulturalnych przedsięwzięć oraz wielbicielom niecodziennych spotkań z literaturą moc niezapomnianych atrakcji. Będą śledztwa, zagadki logiczne, leśne przygody, tajemnicze zaklęcia rodem z Hogwartu… Nie zabraknie pogromców mórz, pewnej tajemniczej szafy wiodącej wprost do baśniowej krainy oraz nietypowego spaceru bibliotecznymi korytarzami… Na koniec gwóźdź programu, czyli Czytanie Reżyserowane w wykonaniu Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury. Profesjonalni artyści scen polskich plus klasyka rodzimej twórczości literackiej. Czego chcieć więcej?

Z uwagi na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna odsłona ogólnopolskiej akcji czytelniczej przebiegać będzie pod hasłem: RzeczpospoCzyta! Zapowiada się niezapomniany wieczór wypełniony twórczym poznawaniem polskiej literatury, historii oraz przyrody.

Zaczynamy o godzinie 18:00 od wręczenia dyplomów uczestnikom, zainicjowanego przez Fundację Metropolia Dzieci, projektu „Z książką na start” oraz przyznania nagrody Prezydenta Miasta Tczewa za działalność na rzecz kultury.

Godzina 18:30 to pora dla małych i tych nieco starszych wielbicieli popularnych baśni. Historia o przygodach dumnie prężącego się na dwóch nogach kota oraz królewskiej córki pogrążonej w głębokim śnie, na skutek ukłucia wrzecionem, na pewno przypadnie do gustu niejednemu miłośnikowi dziecięcych opowieści. Interesująca będzie również sama forma przekazu. Baśnie o Kocie w butach oraz Śpiącej królewnie zaprezentują zebranym artyści ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury.

Pomiędzy godziną 19:00 a 20:30 uczestnicy Nocy Bibliotek będą mogli wziąć udział w grze bibliotecznej, wzorowanej na popularnych grach terenowych. Zabawa pod hasłem „Biuro detektywistyczne” – odkryj tajemnice biblioteki na pewno pochłonie niejednego poszukiwacza przygód. Będą tajemnicze pokoje a w nich zagadki, rebusy, krzyżówki no i przede wszystkim odpowiedni, właściwy danej tematyce wystrój. Zadaniem osób biorących udział w wieczornych zmaganiach będzie odszyfrowanie hasła głównego, na które złożą się litery zdobyte w poszczególnych pomieszczeniach. Tajemnicza szafa, tajemniczy las, tajemnicza wyspa, tajemniczy peron, tajemniczy szyfr… Zapowiada się noc pełna tajemnic…

Tym samym dotarliśmy do kolejnego, przedostatniego punktu programu, czyli Czytania reżyserowanego w wersji dla dorosłych. O godzinie 20:30 twórczość polskich literatów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, w adaptacji i reżyserii Adriana Wiśniewskiego, zaprezentują Anna Bugajska, Martyna Kamińska, Kamil Dominiak, Piotr Janusz oraz Adrian Wiśniewski - artyści reprezentujący studio Aktorskiej Interpretacji Literatury. Hasłem przewodnim tego wyjątkowego spotkania z rodzimą twórczością będą „Pikantne słówka.” Przezabawne figury stylistyczne, polscy twórcy-indywidualiści, satyryczne teksty, literackie kabarety, artystyczna bohema – to tylko niewielki wycinek atmosfery tamtych lat. No i oczywiście odrobina pikanterii, pikantność słowa, dwuznaczne porównania oraz sformułowania, które na stałe weszły do języka potocznego, jak choćby stwierdzenie typu „z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz”. Zapowiada się pikantny wieczór!

Gdy dorośli zaznajamiać się będą z twórczością Brzechwy, Tuwima, Boya-Żeleńskiego, mali uczestnicy bibliotecznej nocy na pewno nie będą się nudzić. O godzinie 20:30, czyli wraz z rozpoczęciem Czytania reżyserowanego dla dorosłych, rozpocznie się projekcja filmu przygodowego „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.

Około godziny 21:40, zapraszamy na „Biblioteczny Labirynt”, czyli subiektywne zwiedzanie biblioteki z dyrektorem. Noc, spacer bibliotecznymi korytarzami, tajemnice związane z mieszczącym się niegdyś w budynku MBP sądem… W którym miejscu znajdowała się sala rozpraw? Gdzie debatowano nad ostatecznym wyrokiem? Cechy jakiego stylu architektonicznego nosi na sobie zabytkowy budynek tczewskiej książnicy? Czy kiedykolwiek skazano kogoś za czytanie książek zakazanych? Czy ktoś znany odsiadywał w tczewskim więzieniu wyrok za działalność patriotyczną? Jak się okazuje biblioteka w Tczewie skrywa niejeden sekret… A może zamieszkują ją też jakieś duchy?

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.