Muzyczna Starówka - Kociewski Zespół Pieśni i Tańca FRANTÓWKA - koncert + animacje dla dzieci „Świat bajek”

start 12.08.2018 16:00

Centrum Kultury i Sztuki

koniec 12.08.2018 19:01

Lokalizacja: Tczew, Wyszyńskiego 10

„Muzyczna Starówka” to wydarzenie, podczas którego w wybrane niedziele lipca i sierpnia będzie można posłuchać koncertów, natomiast dzieci będą miały okazję do wspaniałej zabawy z animatorami .

Kociewski Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka”

Ich debiutancki koncert  "Kociewie po naszamu" – odbył się 16 czerwca 2013 w tczewskiej Fabryce Sztuk. Obecnie KZPiT "Frantówka" to 14 tancerzy-śpiewaków oraz 11 członków kapeli, którą tworzą muzycy Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda”. Prowadzącymi są małżeństwo Karolina i Radosław Kornas.  Repertuar "Frantówki" to tradycyjne tańce i pieśni kociewskie, często przedstawiane w nowej, oryginalnej odsłonie. Zespół sięga też do bardzo zbliżonego muzycznie repertuaru kaszubskiego.

Pięcioletnia działalność "Frantówki" zaowocowała już kilkoma sukcesami. Krótko po powstaniu,  sierpniu 2013 roku zespół wygrał XX Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie, gdzie rok później, reprezentując Kociewie, zajął III miejsce na XVI Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej. Dużym sukcesem zakończył się również udział w XIII Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego w sierpniu 2014 roku, gdzie oryginalnym opracowaniem i wykonaniem "Piejo kury piejo" i "Mamony" "Frantówka" wraz z "Torpedą" zjednały sobie jury i publiczność, zdobywając 2 nagrody.

"Frantówka" to przede wszystkim jednak zgrana grupa pełnych młodzieńczej werwy i fantazji 20- i 30-latków, których połączyła przyjaźń i wspólna chęć odkrywania kultury regionu. Członkowie grup folklorystycznych to zwykle młodzież szkolna lub osoby w wieku emerytalnym, tymczasem w przypadku "Frantówki" mamy do czynienia ze świadomym wyborem łączenia życia rodzinnego i pracy zawodowej z twórczą pasją, wymagającą często wiele czasu i poświęcenia.

Wybór orkiestry dętej na kapelę zespołu pieśni i tańca nie jest przypadkiem, lecz powrotem do tradycji. Zarówno na Kociewiu, jak i na Kaszubach, w XIX i pierwszych dekadach XX wieku, skład kapel ludowych zdominowany był przez instrumenty dęte (do dziś natomiast królują one na Śląsku i uwielbianych nie tylko przez "Torpedę" Bałkanach).

Przez kilka lat swojej działalności "Frantówka" trwale wrosła w krajobraz kulturalny Tczewa. Zespół corocznie obecny jest na wydarzeniach organizowanych przez miasto i jego instytucje, takie jak Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk czy Miejska Biblioteka Publiczna. Ambicją "Frantówki" jest, oprócz stałego podnoszenia poziomu artystycznego, dalsza promocja muzyki i kultury kociewskiej zarówno w Tczewie, w regionie, w kraju i poza jego granicami, w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Duże znaczenie ma również promocja samego miasta i umacnianie jego dobrego wizerunku.

W 2014 roku "Frantówka" wraz z "Torpedą" nagrała swoją debiutancką płytę, wydaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Na płycie znalazły się najpopularniejsze tańce i pieśni kociewskie oraz kilka wybranych kaszubskich w autorskim opracowaniu zespołu. Nie zabrakło również hymnów obu regionów. Najbliższym celem "Frantówki" jest opracowanie i nagranie "kociewskiej epopei" -  "Wesela kociewskiego" ks. Bernarda Sychty w formie spektaklu muzycznego.

Zapraszamy do wspólnego, śpiewu, tańca i zabawy!

Sobótki Tczewskie - ludowo z Frantówką i Torpedą

Program:

godz. 16.00 - animacje dla dzieci „Świat bajek”

godz. 17.00 - Kociewski Zespół Pieśni i Tańca „Frantówka”

Miejsce: Park za CKiS

Wstęp wolny

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.