"Psi pakiet" wiecznie pusty. Co się dzieje z woreczkami?

  • 13.04.2018, 10:02 (aktualizacja 13.04.2018 14:41)
  • Izabela Muczyńska
"Psi pakiet" wiecznie pusty. Co się dzieje z woreczkami? fot. Radio Tczew
Podziel się:
Oceń:
Kilka lat temu na terenie Tczewa zamontowano 52 dystrybutory, które miały pomóc w utrzymaniu czystości podczas spacerów z czworonogami. Czy pojemniki spełniają swoje funkcje? Jak twierdzą mieszkańcy – psie pakiety od dłuższego czasu świecą pustkami. Za brak woreczków w dystrybutorach odpowiadają… mieszkańcy. Część tczewian nie do końca rozumie ideę psiego pakietu i zamiast „poczęstować się” jednym woreczkiem, zabiera dużo więcej.

Temat zanieczyszczonych trawników i chodników wciąż budzi wiele kontrowersji. Każdy właściciel psa jest zobowiązany do sprzątnięcia po swoim pupilu. Jednak nie wszyscy stosują się do ogólnie panujących zasad i część właścicieli nie sprząta nieczystości pozostawionych przez czworonoga na trawniku.

Jakie kary grożą mieszkańcom, którzy zostaną przyłapani przez strażnika miejskiego „na gorącym uczynku”? Monika Fabich z tczewskiej straży miejskiej informuje, że mandaty za nieposprzątanie po swoim pupilu mogą wynieść nawet... 500 złotych!

Jak twierdzi Fabich – statystyki znacznie się poprawiły i nieczystości jest na trawnikach coraz mniej. Mimo to, duża część mieszkańców skarży się na to, że psie pakiety, które miały pomóc zapominalskim spacerowiczom, stoją puste i przez to nie mogą posprzątać po swoim pupilu:

Z sygnałów, które otrzymywaliśmy od naszych słuchaczy wynika, że woreczki znikają w trybie natychmiastowym. Zapytaliśmy więc jak często miasto uzupełnia dystrybutory. Iwona Base z Wydziału Spraw Komunalnych i Inwestycji w tczewskim Urzędzie Miasta twierdzi, że psie pakiety są uzupełniane co najmniej raz w tygodniu.

Mimo tego, że dystrybutory w zamyśle miały być dostępne dla każdego, kto wychodzi na spacer z psem, teraz mogą tylko pełnić  funkcję wyjścia awaryjnego. Dlaczego? Iwona Base wyjaśnia, że przez niestosowanie się mieszkańców do zasad korzystania z psiego pakietu, koszty ich utrzymywania znacząco wzrosły.

Te torebki tak szybko z tych dystrybutorów znikają, że my jako miasto nie nadążamy tego uzupełniać, a to są duże koszty. [...] Miejmy przy sobie przygotowane własne torebki na psie nieczystości, a z dystrybutorów korzystajmy tylko w razie konieczności. (Iwona Base, Urząd Miejski Tczew)

Zapytaliśmy mieszkańców Tczewa o to, czy ich zdaniem właściciele psów powinni sprzątać po swoich pupilach. Opinie są jednogłośne:

Tczewianie uważają, że projekt PSI PAKIET był dobrym pomysłem, ale potwierdzają, że nie wszyscy mieszkańcy właściwie korzystają z miejskich dystrybutorów. 

Władze miasta apelują, aby właściciele psów mieli przy sobie własne woreczki. Jak twierdzą - nie są w stanie kontrolować mieszkańców, którzy opróżniają dystrybutory, nie myśląc o innych.

Izabela Muczyńska
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Katarzyna
Katarzyna 14.04.2018, 17:53
Śniadanie z woreczka na kupę? Smacznego!
Posiadacz psa
Posiadacz psa 14.04.2018, 09:32
Witam dla mnie jako posiadacza psa problemem jest zbyt mała ilość śmietników nieraz jak jestem na spacerze muszę przejś niezły kawałek aby móc gdzieś wyrzucić woreczek . A przecież nie powiem do psa teraz się wstrzymaj bo śmietnik jest dopiero za 400m.

Pozostałe