Sezon wakacyjny ciężki dla czworonogów. W tczewskim schronisku przybywa zwierząt

  • 9.07.2018, 12:53 (aktualizacja 10.07.2018 12:02)
  • Izabela Muczyńska
Sezon wakacyjny ciężki dla czworonogów. W tczewskim schronisku przybywa zwierząt fot. Izabela Muczyńska
Podziel się:
Oceń:
Wakacje kojarzą się ze słońcem, wypoczynkiem i relaksem. Dla pracowników schronisk dla bezdomnych zwierząt nie jest to jednak najprzyjemniejszy czas w roku. To właśnie wtedy mają najwięcej pracy - właściciele czworonogów często stawiają wyjazd urlopowy ponad odpowiedzialność i pozbywają się swoich pupili. W tym roku OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tczewie pobiło swój rekord - jest dopiero początek lipca, a do placówki przybyło już ponad 40 psów.

 

Lato to bardzo trudny czas w schroniskach dla bezdomnych zwierząt: upały, przepełnione boksy i kolejne porzucane zwierzaki. To właśnie wtedy placówki odnotowują spory wzrost liczby przybywających czworonogów. Ich obecność w schronisku często wiąże się z urlopowymi wyjazdami właścicieli, dla których obecność pupila stała się problemem. Teraz w tczewskim schronisku przebywa ponad 140 psów. Dla porównania - przed wakacjami było ich 98. Mówi Anna Ciaś z OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Tczewie:

W tym roku faktycznie pobiliśmy rekord. Jest 40 procent więcej, zawsze było to mniej więcej 20 procent - Anna Ciaś, OTOZ Animals Tczew

Istnieje wiele sposobów na połączenie urlopowego wyjazdu z posiadaniem czworonożnego pupila. Jednym z nich jest np. umieszczenie go w hotelu dla zwierząt. Anna Ciaś przypomina, że w dzisiejszych czasach istnieje też wiele miejsc, których regulamin pozwala na wypoczynek z psem czy kotem: 

Hotele, pensjonaty przyjmują teraz wczasowiczów razem ze zwierzętami. Każdy jest w stanie na własną rękę znaleźć pensjonat, gdzie zwierzę można wziąć ze sobą. Problemu z transportem też nie ma - są specjalne pasy dla piesków, są klatki czy kontenerki na koty - Anna Ciaś, OTOZ Animals Tczew 

W jaki sposób ludzie najczęściej porzucają zwierzęta w okresie letnim? Kreatywność właścicieli nie zna granic. Niektórzy przywiązują czworonoga do drzewa, inni wywożą je i zostawiają na poboczu. Są też tacy, którzy oddają pupila strażnikom miejskim, twierdząc, że nie jest to ich pies.

W sezonie letnim ludzie wzywają straż miejską i dają im swojego psiaka. Twierdzą, że jest znaleziony. Wypuszczają też psy i dobrze wiemy, że właściciel nas obserwuje i sprawdza, czy go zabierzemy - Anna Ciaś, OTOZ Animals Tczew 

Pracownicy schroniska zapowiadają, że w wielu przypadkach zostanie złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Przypomnijmy, porzucenie jest formą znęcania się nad zwierzęciem i grozi za to kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. 

 

Izabela Muczyńska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe