Miał być polsko-rosyjski festyn, będzie obóz dla ukraińskiej młodzieży

  • 09.06.2022, 09:00
  • Pomorskie.eu / oprac. Redakcja
Miał być polsko-rosyjski festyn, będzie obóz dla ukraińskiej młodzieży… fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Miał być polsko-rosyjski festyn i konferencja, a będzie letni obóz integracyjno-sportowy dla polskiej i ukraińskiej młodzieży. Będzie to możliwe dzięki przeznaczeniu pieniędzy z programu Transgraniczne Trakty. Środki zostaną przeznaczone na ten cel w związku z zerwaniem współpracy z Administracją Obwodu Kaliningradzkiego przez władze województwa pomorskiego.

mat. prasowy pomorskie.eu (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego)

 

 

Pieniądze z polsko-rosyjskiego programu

 

Kiedy 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, jedną z odpowiedzi z Pomorza, było zerwanie współpracy z Administracją Obwodu Kaliningradzkiego.

 

Realizowaliśmy wspólnie projekt Transgraniczne Trakty, który związany był drogami. W 2021 r. wszystkie inwestycje zostały ukończone, a na obecny rok planowany był festyn oraz konferencja. W związku z zawieszeniem współpracy promocja projektu stała się niezasadna.

– Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego

 

W puli projektu pozostały wobec tego środki finansowe, które - decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego - przeznaczone będą na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

 

Wyjątkowy obóz

 

Letni obóz integracyjny to odpowiedź na problemy związane z barierą językową i kulturowymi różnicami pomiędzy dwoma narodami.

 

Warto też dodać, że Pomorze jest jedynym w Polsce regionem, do którego przybywa coraz więcej uchodźców z ogarniętej konfliktem Ukrainy

– wicemarszałek Leszek Bonna

 

A wśród nich jest wiele dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. I to właśnie dla nich przeznaczony będzie letni obóz, którego organizatorem obozu będzie Chorągiew Gdańska ZHP. Wybór organizatora nie jest przypadkowy. To właśnie Chorągiew Gdańska, jako pierwsza na Pomorzu prowadziła punkt recepcyjny dla uchodźców i cały czas aktywnie wspiera wszelkie działania pomocowe. Letni obóz odbędzie się w Harcerskiej Bazie Obozowej Winiec, niedaleko Miłomłyna.

 

Integracja i ciekawe zajęcia

 

W trwającym dwa tygodnie obozie oprócz grupy polskich dzieci weźmie udział 32 młodych gości z Ukrainy. Program został tak ułożony, aby ułatwić wzajemne poznanie się i integrację.

 

Będą ogniska tematyczne o polskich i ukraińskich tradycjach i kulturze. Będą prowadzone zajęcia z języka polskiego, ale nie tylko. Bardzo rozbudowana będzie część sportowo-rekreacyjna. To między innymi całodniowe wycieczki, spływ kajakowy i zajęcia żeglarskie.

– Izabela Fludzińska, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP

 

Planowane są także zajęcia survivalowe i z udzielania pierwszej pomocy.

Pomorskie.eu / oprac. Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe