Na wpół zapomniane dobranocki i słońce nad azbestowym osiedlem. Z Olgą Drendą o transformacji

  • 28.01.2018, 15:29 (aktualizacja 28.01.2018 17:11)
  • Marta Irzyk
Na wpół zapomniane dobranocki i słońce nad azbestowym osiedlem. Z Olgą Drendą o transformacji Wydawnictwo Karakter
Podziel się:
Oceń:
Przełom lat 80. i 90: wszechobecne żółcie i brązy, boazerie, meblościanki. Pierwsze telewizyjne reklamy, prusakolep i budki z fastfoodem. Jak ocenić tamten czas? To triumf kiczu czy niezwykłości i pomysłowości? Antropolożka kultury Olga Drenda do opisu lat przełomu używa pojęcia duchologii. - Wspomnienia z tamtego czasu są zapośredniczone, naznaczone niedoskonałym medium: starą kasetą czy śnieżącym telewizorem. Przez to duchologia jest nieuchwytna, widmowa - podkreśla.

 

Okazało się, że połączenie osobliwości, absurdu, nostalgii i niepokoju jest znajome wielu ludziom, którzy doświadczyli małego końca pewnego świata, entropii na gruzach utopii, albo tym, którzy przynajmniej umieją to sobie wyobrazić - pisze Olga Drenda w Duchologii polskiej (Wydawnictwo Karakter)Co mówią wspomnienia z tamtych lat o nas samych? Dlaczego duchologiczne widma są niepokojące?

Duchologia nie jest opowieścią wartościującą; to zapis małej, prywatnej historii, opowieść o codzienności. Olga Drenda przygląda się marzeniom i aspiracjom Polaków na przełomie lat 80. i 90., uwzględniając także ich lęki, odbijające się np. w zainteresowaniu zjawiskami paranormalnymi.

 

Duchologia polska to przystępna twarz antropologii, książka o ludziach - dla ludzi. Olga Drenda przyznaje, że właśnie taka opowieść była jej celem. Zdradza także kolejne plany pisarskie - nowej książki możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. Tym razem tematem będzie pomysłowość Polaków. Autorka komentuje także popularność Duchologii na Facebooku:

Rozmowa została zarejestrowana w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Marta Irzyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe