Koncert "Jak skała na morzu" [BILETÓW BRAK!]

  • 19.06.2022, 09:00
  • Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Koncert "Jak skała na morzu" [BILETÓW BRAK!] fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

We wtorek, 21 czerwca w Tczewie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kończące 6. Kongres Kociewski.

 

KONCERT „JAK SKAŁA NA MORZU! O POLSKOŚCI POMORZA”

 

Koncert „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” przypomina walki ludu pomorskiego: Kociewiaków, Powiślan i Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, o ich integralnej przynależności do Polski i Polaków, a jednocześnie o odrębności kulturowej. Jednocześnie zwraca uwagę na ogromną rolę jaką Pomorze pełniło w rozwoju gospodarczym Polski oraz zachodzące procesy historyczne. Opowiada regionalną historię Pomorza, od sytuacji Kociewiaków i Kaszubów pod zaborem pruskim, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką (z symbolicznymi Piaśnicą, Szpęgawskiem i KL Stutthof) i organizacje konspiracyjne z Gryfem Pomorskim na czele, aż po siłę buntów robotniczych w wyniku których narodziła się „Solidarność”.

Darek „Maleo” Malejonek i towarzyszący mu artyści zapraszają na opowieść językiem sztuki i muzyki śladami pomorskiej pamięci. Na scenie pojawią się m.in. Renata Przemyk, Ania Rusowicz, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Mona oraz Jędrzej Kodym Kodymowski. Towarzyszyć im będą muzycy: Tomasz Mackiewicz, T.ETNO Tomasz Drozdek, Kacper Popek oraz Jerzy Mazzoll.

 

WYSTAWA WIELKOFORMATOWA

 

Drugą częścią jest wystawa wielkoformatowa, która poprzez archiwalne fotografie, obrazy i cytaty ze wspomnień opowiada o trudnej historii Kaszubów i innych Pomorzan oraz znaczeniu Pomorza dla naszego kraju. Byli oni aktywnie zaangażowani – np. na konferencję pokojową do Paryża działacze kaszubscy wysłali swoich przedstawicieli z żądaniem przyłączenia Pomorza do Polski.

Wystawę będzie można zwiedzać w parku za CKiS do 24 czerwca, a następnie przed dworcem PKP obok Galerii Kociewskiej.

 

fot. Aleksandra Kęprowska

 

O 6. Kongresie Kociewskim oraz wtorkowym koncercie mówił na naszej antenie Lech Zdrojewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego 6. Kongresu Kociewskiego:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak wszystkie zaproszenia zostały już odebrane! 


Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych
Fundacja OKO-LICE KULTURY

Patronat Honorowy:
Mirosław Pobłocki Prezydent Miasta Tczewa

Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
Fundacja ORLEN
SGB Banki Spółdzielcze

Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe