Złe wieści dla smakoszy malin: w tym roku będą drogie

  • 20.06.2022, 13:30
  • News4Media
Złe wieści dla smakoszy malin: w tym roku będą drogie iStock

Podziel się:

Oceń:

Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników malin. Już w ubiegłym roku te owoce były drogie. W tym roku taniej nie będzie.

Powoli zaczyna się sezon na maliny. Jego pełnia przypadnie na koniec lata. Te owoce już w 2020 roku były drogie. Mało kto spodziewał się jednak, że ta tendencja się utrzyma. Tymczasem w 2021 r. ceny były jeszcze wyższe. Skupy przyjmowały owoce po wysokich stawkach. Zaczęło się już w lipcu, żeby pod koniec sezonu plantatorzy dostawali ponad 20 złotych za kilogram.

 

Jak będzie w tym roku?

 

Już przewidywania z marca wskazywały, że ceny się utrzymają, a może być nawet drożej. Polscy rolnicy zachęceni dobrymi stawkami zadbali w tym roku o uprawy. Lecz nie tylko sytuacja w naszym kraju ma wpływ na ceny owoców. Mimo że jesteśmy znaczącym na świecie producentem malin, to liderem jest Ukraina. Przez wojnę i zbiory, i eksport mogą być znacznie niższe. A to podbije ceny na rynkach.

Sytuacja w Serbii także nie jest optymistyczna. Grad spustoszył tam część upraw, a to sprawiło że owoce w Serbii od razu podrożały. Jeszcze niedawno kilogram owoców z tego kraju kosztował ok. 18 zł. Chwilę potem już ok. 22 zł, a eksperci oceniają, że stawki zatrzymają się na ok. 32 zł.

Wróćmy jednak do Polski. W sklepach opakowanie malin (125 g) kosztuje blisko 8 złotych. Czyli za kilogram trzeba zapłacić ponad 60 zł, a to więcej niż za kilogram ligawy wołowej (55 zł).

Na rynku hurtowym w Broniszach 6 czerwca owoce kosztowały od 48 do 52 zł za kilogram. Przed rokiem owoce pojawiły się później, bo 14 czerwca, a ich maksymalna cen a wynosiła 50 zł/kg.

W poniedziałek 20 czerwca owoce już potaniały. W Broniszach za kilogram krajowych malin trzeba zapłacić od 32 do 36 zł.

Na giełdzie rolnej w Elizówce jest taniej – 30 zł, ale ten region (Lubelszczyzna) to polskie zagłębie malinowe.

Na giełdzie kaliskiej kg malin kosztuje tylko 28 zł, a na wielkopolskiej za pojemnik 250-gramowy trzeba zapłacić 9 zł. Oznacza to, że kilogram owoców kosztuje 36 zł.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe