Coraz mniej zwolnień lekarskich. Dane wciąż jednak niepokoją

  • 25.06.2022, 09:00
  • News4Media
Coraz mniej zwolnień lekarskich. Dane wciąż jednak niepokoją fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

W 2021 roku Polacy brali mniej zwolnień lekarskich niż rok wcześniej. L4 nadal jednak dotyczyło niemal połowy wszystkich pracujących.

 

Czerwiec był dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powodem do dumy

 

Wystawiono bowiem 100-milionowe, elektroniczne zwolnienie lekarskie. Wyróżnia nas to na tle innych państw unijnych.
 

Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, które wprowadziły trudną reformę i wyparły papierowe zwolnienia lekarskie. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje UE.

- prezes ZUS Gertruda Uścińska cytowana przez „Rzeczpospolitą”Mniej nie znaczy dobrzeAutorzy publikacji w Rz zwracają jednak uwagę, że po przyjrzeniu się statystykom wcale nie ma powodów do radości. Dlaczego? Otóż dane o absencji chorobowej w 2021 roku, choć wyraźnie niższe niż w roku 2020, nadal niepokoją z perspektywy rynku pracy.

 

Według danych zebranych przez tę instytucję, w 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu choroby. Łączna liczba dni absencji w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. Ok. 45 proc., czyli niemal połowa pracowników z ubezpieczeniem chorobowym, przynajmniej raz skorzystała ze zwolnienia lekarskiego.

- RzeczpospolitaNajwiększy odsetek absencji (16,5 proc.) dotyczy kobiet, choć w dużej mierze odpowiadają za to czas ciąży i połogu. Niepokoi również liczba zwolnień lekarskich wynikających z problemów natury psychicznej. W 2021 roku stanowiły one 10,5 proc. ogółu, choć przed pandemią było to 8,5 proc.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe