Po ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie pójść do ZUS

  • 28.06.2022, 07:03
  • News4Media
Po ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie pójść do ZUS Aline Dassel / Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Zasada ma być prosta: masz prawo do zasiłku, ubezpiecza cię urząd pracy, jesteś nieaktywny zawodowo, musisz pofatygować się do ZUS. Te zmiany mają ułatwić rządowi wykrywanie pracy na czarno i unikanie płacenia składek od pensji.

W maju w urzędach pracy było zarejestrowanych 852 tys. bezrobotnych. Z tego prawie 60 proc. pojawia się tam tylko po to, żeby się ubezpieczyć. Stąd pomysł resortu pracy na uproszczenie skomplikowanego systemu, co dzięki zinformatyzowanej rejestracji w ZUS ma dać spore oszczędności – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Zresztą takie rozwiązanie od dawna postulują to najbardziej zainteresowani, czyli pośredniaki. Jak tłumaczą ich przedstawiciele, dzięki temu będą mogły skupić się na osobach poszukujących pracy, a nie tych, którzy rejestrują się wyłącznie dla uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego – podkreśla dziennik.

Rejestracja w ZUS pozwoli szybko zweryfikować, czy dana osoba spełnia warunki i czy np. nie dorabia na nieoskładkowanej umowie o dzieło lub nie pracuje na czarno.

Obecnie ubezpieczenie w NFZ ma około 35,9 mln osób. Według GUS jest nas 38,2 mln. To oznacza, że na tych zmianach skorzystałoby nawet 2 mln osób, które w tej chwili mogą nie mieć ubezpieczenia – podkreśla Rz.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe