Tragedia w Tatrach. Czy wiesz, jak zachować się w górach?

  • 28.06.2022, 11:30
  • News4Media
Tragedia w Tatrach. Czy wiesz, jak zachować się w górach? iStock

Podziel się:

Oceń:

Polska turystka spadła w trakcie wspinaczki w Tatrach. Nie udało jej się uratować. Przypominamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące w górach.

O tragedii poinformowało Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horska Zachranna Slużba). To właśnie po tej stronie Tatr doszło do wypadku. Polska turystka spadła podczas wspinaczki na Szatana. Upadek z wysokości 100 metrów okazał się śmiertelny.

Niestety informacji o wypadkach w górach będzie pojawiało się coraz więcej. Ten rejon Polski, a także ościennych państw to częsty cel wakacyjnych podróży Polaków. Wszyscy mają nadzieję, że tak tragicznych zdarzeń jak przytoczone będzie mało, tyle że dane Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) nie dają powodu do takiego optymizmu.

W latach 2016-2021 w Tatrach miało wypadek 7469 osób. Zginęły w nich 154 osoby. Tylko w 2021 r. ratownicy ruszali do akcji aż 969 razy, a w 28 przypadkach musieli użyć śmigłowca. Większość dotyczyła turystyki, alpinizmu zaledwie 31.

Dlatego wybierając się w góry, trzeba sobie przypomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

 

Wybierz cel

 

Nie można wędrować, „gdzie oczy poniosą”. Trzeba wybrać cel wędrówki i jednocześnie pamiętać, że trasa nie może być za trudna. Powinna być dostosowana do naszych możliwości. Trzeba również wziąć pod uwagę, czy w grupie są dzieci albo osoby słabsze fizycznie, które nie mają doświadczenia górskiego.

 

Zaplanuj trasę

 

Łączy się to z jej trudnością, ale trzeba wziąć pod uwagę także czas jej pokonania. Nie tylko w jedną stronę, ale też drogę powrotną. Należy pamiętać, że opóźnienie w powrocie może wzbudzić niepokój wśród osób, które na nas czekają.

Trasa powinna być tak zaplanowana, żeby znalazło się miejsce na odpoczynek czy posiłek. Kiedy jednak nie da się w odpowiednim tempie pokonać szlaku, nie wolno z niego zejść.

 

Sprawdź prognozę pogody

 

To arcyważne. Przed wyruszeniem trzeba zapoznać się z prognozą, w miarę możliwości jak najdokładniejszą. I cały czas pamiętać, że aura w górach może się zmienić z minuty na minutę.

 

Dobrze się spakuj

 

Plecak musi być wypełniony rzeczami na każdą okoliczność. To nie tylko woda i mapa, ale także telefon, powerbank, kable, latarka, ciepłe ubranie, apteczka, płaszcz przeciwdeszczowy. To podstawa, którą można rozbudować np. o gwizdek. Warto też zabrać ze sobą aluminiową folię termiczną czy środki przeciwbólowe, a nawet śpiwór.

 

Zostaw ślad

 

W schronisku lub hotelu trzeba powiedzieć, gdzie się idzie, jaką trasą i kiedy jest planowany powrót. Najlepiej takie dane łącznie ze swoim numerem telefonu zapisać w specjalnej księdze. Przed wycieczką w telefonie trzeba zapisać numer do GOPR/TOPR: 985 lub 601 100 300. W razie kłopotów pomoże także aplikacja „Ratunek”.

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe