To już kryzys. Kościoły pustoszeją, seminaria są zamykane

  • 30.06.2022, 12:00
  • News4media
To już kryzys. Kościoły pustoszeją, seminaria są zamykane iStock

Podziel się:

Oceń:

Polski Kościół ma poważne kłopoty. Ubywa wiernych, a chętnych do zostania księżmi jest tak mało, że trzeba zamknąć kolejne seminarium.

Najnowsze badanie CBOS jest tylko potwierdzeniem trendu widocznego od lat. 37 procent Polaków chodzi do kościoła przynajmniej raz w tygodniu, ale to o 9 proc. mniej niż jeszcze dwa lata temu. Właśnie w ciągu tych lat zaszła większa zmiana niż w okresie 2018-2020. Jeszcze 4 lata temu regularne pojawianie się na mszy deklarowało 49 proc. respondentów.

Zgodnie z najnowszymi danymi wzrosła liczba osób, które chodzą do kościoła rzadziej niż w Boże Narodzenie lub Wielkanoc. W 2020 r. było to 11, a obecnie 15 proc. Także 15 proc. zapytanych o zdanie w ogóle nie uczestniczy w mszach.

 

Powołań coraz mniej

 

Sytuacja polskiego Kościoła jest zła. I nie chodzi tylko o wiernych, ale także liczbę nowych powołań kapłańskich. Seminaria pustoszeją. Zgłasza się do nich po kilka osób rocznie. Od września przestanie funkcjonować seminarium w Bydgoszczy. Obecnie jest tam 5 osób i nie zgłosił się nikt nowy. Z kolei metropolita wrocławski Józef Kupny zdecydował o połączeniu seminariów we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. Zbyt mała liczba chętnych sprawiła, że przyszli księża będą kształcili się tylko we Wrocławiu.

 

Stan religijności

 

Ostatnie pełne badania religijności Polaków, które przeprowadził Kościół katolicki, pochodzą z 2020 roku (na podstawie liczenia wiernych jesienią 2019 r.). Wówczas wskaźnik dominicantes wyniósł 36,9 procent, a communicantes, 16,7 procent.

Najwyższy wskaźnik odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.).

Na lekcje religii uczęszczało 87,6 proc. uczniów. W 2019 roku sakramentu chrztu udzielono 372,9 tys. osobom, o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. Do pierwszej komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys. osób.

News4media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe