Inflacja znowu w górę. Jest najwyższa od 25 lat! Ceny poszybują

  • 01.07.2022, 14:00
  • News4Media
Inflacja znowu w górę. Jest najwyższa od 25 lat! Ceny poszybują fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

GUS podał dane o inflacji w czerwcu. Wyniosła 15, 6 proc., najwięcej od 1997 roku. Jest źle, bo drożeje wszystko.

 

Inflacja nie spowalnia

 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,6% (wskaźnik cen 115,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,5% (wskaźnik cen 101,5)” – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

To najwyższy wskaźnik od marca 1997 roku.

Trzeba też pamiętać, że to wstępne dane, które za kilka dni zostaną dopracowane. Może się zdarzyć, że inflacja finalnie będzie jeszcze wyższa.

 

Co to oznacza dla Polaków, oprócz tego, że wszystko drożeje?

 

Można się spodziewać, że wkrótce Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniesie stopy procentowe. One z kolei wpłyną na wysokość rat kredytów hipotecznych. Przypomnijmy, że stopy rosną od jesieni 2021 roku. Obecnie stopa podstawowa wynosi 6 proc.

Analitycy spodziewają się, że w za kilka dni będzie to już 6,5 proc. Czy to ostatnia podwyżka? Zdania są podzielone. Część ekspertów ocenia, że RPP nie posunie się już dalej. Inni zwiastują, że maksymalny poziom wyniesie 7 proc.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe