W Morzeszczynie "Idzie Nowe"! Biblioteka połączyła się z Ośrodkiem Kultury - co to oznacza dla mieszkańców gminy? [ROZMOWA]

  • 08.07.2022, 12:45
  • Redakcja (Izabela Deptulska)
W Morzeszczynie "Idzie Nowe"! Biblioteka połączyła się z Ośrodkiem Kultury… fot. Biblioteka - Ośrodek Kultury w Morzeszczynie

Podziel się:

Oceń:

W Morzeszczynie doszło do połączenia dwóch instytucji - biblioteki i ośrodka kultury. Teraz oba organy mogą działać wspólnie, jednocześnie absolutnie ze sobą nie konkurując, a wręcz przeciwnie - oferując mieszkańcom gminy jeszcze większe możliwości.

Pomysł połączenia dwóch ośrodków kultury kiełkował już w poprzedniej kadencji Rady Gminy Morzeszczyn. Od początku chodziło o stworzenie wspólnej oferty i połączenie obu zespołów. Droga do tej decyzji była długa i wymagała naprawdę wielu działań, również ze strony Biblioteki Wojewódzkiej i Krajowej Rady Bibliotecznej. Chodziło o to, aby żadna z instytucji nie straciła na takim połączeniu. W tym przypadku się to udało, ponieważ dyrektorem nowego ośrodka został Dyrektor Biblioteki w Morzeszczynie - Damian Domański

 

Przyświecał nam taki cel, aby stworzyć jedną, spójną, ciekawą i niekonkurencyjną dla siebie wzajemnie ofertę kulturalną, dla mieszkanek i mieszkańców gminy Morzeszczyn. 

- Damian Domański, Dyrektor Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie

 

Dyrektor B-OK Morzeszczyn wspomina, że jego marzeniem jest stworzenie odrębnego, nowego budynku, w którym mogłyby mieścić się wszystkie niezbędne mieszkańcom, kulturalne rzeczy i inicjatywy. Budynek biblioteki jest już bowiem zbyt mały na potrzeby tamtejszej społeczności, a zespół czuje, że dzięki nowej przestrzeni możliwości mogłyby być większe. 

Jeśli chodzi o zmiany - tych w ramach zespołu nie będzie. Mieszkańcom w działaniach kulturalnych będą towarzyszyć te same, znajome twarze. Pojawią się jednak również osoby, które prowadzą swoje działania indywidualnie i w Morzeszczynie będą działać odrębnie, jako podwykonawcy, acz na zaproszenie Biblioteki - Ośrodka Kultury. Dyrektor Domański zaznacza, że silnie podtrzymywane będą przede wszystkim działania wolontariackie, dzięki którym udaje się tyle osiągać.

 

Chcemy aby ta oferta była z jednej strony kontynuacją działalności instytucji, ale chcemy też dać mieszkańcom ofertę, która w pełni odpowiada potrzebom lokalnej społeczności. Tę ofertę chcemy proponować na podstawie diagnozy i pytań, które nieustannie będziemy zadawać.

- Damian Domański, Dyrektor Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie

 

W planach pojawiają się także kontynuacje działań z młodzieżą, ale również te, w których czynny udział będą mogli brać lokalni seniorzy.

O nowej rzeczywistości Biblioteki - Ośrodka Kultury w Morzeszczynie rozmawialiśmy na antenie Radia Tczew z jej dyrektorem, Damianem Domańskim. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Redakcja (Izabela Deptulska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe