Dzień Hejnału Ziemi Gniewskiej

  • 15.07.2022, 09:09
  • gniew.pl (oprac. Aleksandra Hotowy)
Dzień Hejnału Ziemi Gniewskiej fot. gniew.pl

Podziel się:

Oceń:

Już w najbliższą sobotę, 16 lipca Gniew będzie świętował wspólnie słuchając hejnału.

 

Dźwiękowy symbol miasta 

 

W najbliższą sobotę, 16 lipca przypada Dzień Hejnału Ziemi Gniewskiej. Aby go upamiętnić, o godz. 12.00 z balkonu Urzędu Miasta i Gminy Gniew na cztery strony świata odegrany zostanie hejnał gniewski. Melodia została skomponowana przez Jadwigę Mielke, inicjatorkę wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Przez lata pełniła ona funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie, następnie była członkiem Zarządu Fundacji Zamek w Gniewie. Lokalnej społeczności znana jest przede wszystkim z projektów muzycznych. Hejnał grany z ratuszowej wieży jest dźwiękowym symbolem miasta.

 

Odtwarzany jest lub wykonywany nie tylko w czasie ważnych uroczystości lokalnych i państwowych, ale każdego dnia rozbrzmiewa z budynku urzędu, przypominając wszystkim mieszkańcom o tej jakże ważnej dla Ziemi Gniewskiej tradycji.

- www.gniew.pl

 

Samorząd gniewski chcąc, aby ten symbol stał się wizytówką promocyjną gminy Gniew i elementem integracji lokalnej społeczność, podjął inicjatywę upamiętnienia nadania gminie hejnału, ustanawiając dzień 16 lipca Dniem Hejnału Ziemi Gniewskiej. To także  jeden z kolejnych elementów służących ożywianiu Starego Miasta, który powstał z inicjatywy burmistrza Macieja Czarneckiego. Dlatego też władze samorządowe zachęcają wszystkich mieszkańców miasta do wspólnego wysłuchania hejnału oraz pokazania swojego lokalnego patriotyzmu.

 

Gniewski hejnał wybrzmiewa od 2019 roku. 

 

gniew.pl (oprac. Aleksandra Hotowy)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe