Zwolnienie lekarskie bez papierka

  • 14.02.2018, 17:50 (aktualizacja 14.02.2018, 18:15)
  • Barbara Jackiewicz, Radio Tczew
Zwolnienie lekarskie bez papierka Tv Tetka Tczew

Podziel się:

Oceń:

Od lipca tego roku nie będzie zwolnień lekarskich wystawianych w formie papierowych zielonych druczków. ZUS wprowadza wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Mają być ułatwieniem.

Dziś chory pracownik, który otrzyma papierowe zwolnienie lekarskie w postaci L4, ma 7 dni na dostarczenie go do pracodawcy. W niektórych sytuacjach jest to bardzo trudne, w innych - daje możliwość do nadużyć.

Od pewnego czasu ZUS wprowadza elektroniczne zwolnienia lekarskie, na których wystawianie lekarz może zdecydować się dobrowolnie. Ale docelowo w obiegu pozostaną wyłącznie takie. Od 1 lipca 2018 r. znikną papierowe L4.

W studiu gościliśmy Krzysztofa Cieszyńskiego, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa pomorskiego. Zapytaliśmy, co elektroniczne zwolnienie lekarskie oznacza dla lekarza, pracownika, pracodawcy i samego ZUS-u:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wystawienie przez lekarza elektronicznego zwolnienia trwa szybciej (...) nawet podczas wizyt domowych.
Pracownikom odpadnie obowiązek dostarczenia zwolnienia do pracodawcy (...) Chory pracownik nie musi też pamiętać numeru NIP pracodawcy.
Pracodawca widzi zwolnienie natychmiast po wystawieniu (...) Może łatwiej skontrolować pracownika.
ZUS oszczędza na archiwizacji papierowej, może też szybciej skontrolować krótkie zwolnienia. (Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS)

Szczegóły na stronie www.zus.pl

Barbara Jackiewicz, Radio Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe