Jarmark św. Dominika: "Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii"

 • 23.07.2022, 10:00
 • jarmarkswdominika.pl / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Jarmark św. Dominika: "Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje… fot. pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

W tym roku przygotowanych zostanie 705 stoisk handlowych dla 600 wystawców, m.in. artystów i rzemieślników, wytwórców regionalnych przysmaków oraz kolekcjonerów. Wśród gości z zagranicy pojawią się handlarze z Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii, Włoch, Norwegii i Danii - w tym aż 133 wystawców z samego Gdańska.

 

Informacje pochodzą ze strony jarmarkswdominika.pl.

 

Jarmark Świętego Dominika rozpocznie się w Gdańsku w sobotę 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia

 

Bądźmy razem tego lata. Bądźmy razem na Jarmarku św. Dominika! Przez trzy wakacyjne tygodnie, w samym sercu Gdańska, odbędzie się jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie.

- informacje prasowe

 

14 listopada w Muzeum Bursztynu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiony został program tegorocznego Jarmarku.

 

Już 23 lipca rusza 762 Jarmark św. Dominika. To nasza gdańska tradycja. W tym roku spodziewamy się około sześciuset wystawców ponad siedemset stoisk, ale skoro jesteśmy w Gdańsku, skoro jesteśmy na Pomorzu, to powinniśmy też wiedzieć, że spośród tych sześciuset wystawców ponad jedna czwarta to są przedsiębiorcy, artyści, rzemieślnicy z Trójmiasta.

- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

 

Jarmark św. Dominika to coroczna atrakcja turystyczna, ale także promocja całego województwa i Gdańska na arenie międzynarodowej.

 

W tym roku szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na dwie możliwości tegorocznego Jarmarku. Po pierwsze na uliczkę Pomorską zorganizowaną wokół ulicy Szerokiej. Tam odwiedzający będą mogli samodzielnie wykonać pamiątki, uczestniczyć w grze miejskiej i zwiedzać galerię, którą prowadzą nasi artyści w Pomorskim Inkubatorze Kultury. Druga bardzo istotna i ważna rzecz to podmioty ekonomii społecznej. To niezwykle szlachetna idea, gdzie ekonomia łączy się z elementami wrażliwości społecznej poprzez zatrudnianie osób, które zagrożone są wykluczeniem społecznym.

- Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego

 

"To nasza gdańska tradycja"

 

Jarmark św. Dominika od wieków zmienia nasz codzienny, piękny Gdańsk w miejsce, które jest przestrzenią spotkań wielu ludzi, którzy dzielą się swoimi talentami i bogactwem. My to wszystko po raz kolejny będziemy obserwować.

Dla nas, zakonników, to także wielkie święto, dlatego, że 8 sierpnia świętujemy św. Dominika. Serdecznie zapraszamy na koncerty organowe oraz do zwiedzania kościoła św. Mikołaja i jego zakamarków. To obiekt niezwykły, bo zachowany od zniszczeń wojennych. Przygotowaliśmy także stragan dominikański, który znajdzie się nieopodal klasztoru. Tam będą czekały nalewki, zioła, które są przygotowane przez siostry dominikanki. Otworzyliśmy także nasze klasztorne archiwum, a przez okres pandemii przygotowaliśmy niezwykłą publikację pt. „Wybrałem Gdańsk”. To są wspomnienia dominikanina, który od 1946 roku aż do swojej śmierci w 2005 mieszkał w Gdańsku i tu spisał swoje wspomnienia. My także zachęcamy do tego, aby wybrać Gdańsk i odwiedzić nasze miasto.

- przeor klasztoru Dominikanów, o. Michał Osek

 

Otwarcie Jarmarku św. Dominika Tegoroczny Jarmark otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta przez Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz

 

Uroczystość rozpocznie się 23 lipca o godz. 12:00. Następnie z przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu odbędzie się parada otwarcia. Barwny korowód przejdzie uliczkami miasta.

 

600 wystawców

 

Przy rejestracji wystawców preferowano oferty unikatowe i oryginalne. Wzorem roku ubiegłego, do dyspozycji kupców oddano profesjonalną infrastrukturę w postaci nowoczesnych, drewnianych domków wyposażonych w alarmy i z możliwością doprowadzenia mediów. Łącznie na terenie wydarzenia przygotowano 705 stoisk handlowych dla 600 wystawców.

 

 • ARTYŚCI I RZEMIEŚLNICY - Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, Św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
   
 • REGIONALNE PRZYSMAKI - Szeroka, Grobla IV, Szafarnia, Podmłyńska
   
 • GASTRONOMIA/FOOD COURT - Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
   
 • KOLEKCJONERZY - Długie Ogrody
   
 • ULICZKA POMORSKA - Szeroka (od Grobla II do Tandeta)
   
 • ULICZKA LITEWSKA - Szeroka (od ul. Tandeta do Żurawia)
   
 • ULICZKA POLSKICH PROJEKTANTÓW – Straganiarska

 

Utrzymujemy liczbę stoisk, jest ich dokładnie siedemset pięć. Jesteśmy na sześćdziesięciu pięciu tysiącach metrów kwadratowych. Nie przypadkiem ta ilość się nie zwiększa, stawiamy na też jak najlepszą jakość. Rozbudowujemy przestrzenie, żeby było więcej miejsca, żebyśmy mogli swobodnie spacerować, ale przeprowadzamy twardą selekcję, żeby stawiać na produkty unikatowe, lokalne, regionalne, niedostępne na co dzień. Mimo braku obostrzeń sanitarnych dbamy też o zabezpieczenie wystawców w płyny dezynfekujące, staramy się zachować większe odległości pomiędzy kramami.

Gdańsk jako miasto integrujące, włączające, równość pokazuje w różnych wymiarach, także w sposób międzypokoleniowy. Młodzi ludzie, młodzi artyści wraz z seniorami namalują prawie sto metrów kwadratowych grafiki, która będzie też taką naturalną scenografią na Przystanku Równość. Będziemy tu gościć tu także święto wolontariatu. Przypominamy, że Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu. Także Młodzieżowa Rada Miasta nawiąże dialog z seniorami, między innymi na bazie projekcji filmowych, o których będą wspólnie dyskutować.

 - Paweł Orłowski, wiceprezes MTG

 

"Jarmark to miejsce, gdzie staramy się wspierać różne inicjatywy charytatywne"


 

Poza wielkim świętem handlowym, gospodarczym, kulturalnym i promocyjnym, Jarmark to także miejsce, gdzie staramy się wspierać różne inicjatywy charytatywne, służące lokalnej społeczności. Dlatego chciałabym wspomnieć o odbudowie jachtu należącego kiedyś do płk. Ryszarda Kuklińskiego, honorowego obywatela Miasta Gdańska. Wokół tego pomysłu zebrało się grono pasjonatów, ale również my jako odwiedzający jarmark, będziemy mogli ten kadłub zobaczyć i przyczynić się do jego odbudowy, tak jak kiedyś generał Zaruski odbudował nasze miasto.

- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

 

 

Jarmark św. Dominika to wydarzenie skierowane do wszystkich – małych i dużych

 

Łącząc pokolenia, łączy ludzi. Dlatego na odwiedzających czekają pozycje programowe, dedykowane zarówno tym, którzy wolny czas wolą spędzać spokojnie, familijnie, ale też i tym, którzy stale poszukują emocji i aktywnych działań. W tym roku zorganizowane zostaną cztery strefy programowe. To na nich odbywać się będą różnorodne koncerty, warsztaty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne, które będą współtworzyły tegoroczną imprezę.

 

 • PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ – Skwer Heweliusza / Rajska Idea kampanii #GdańskMiastemRówności jest nam bardzo bliska, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie strefy, w której zwrócimy uwagę na tematy ważne we współczesnym świecie. Tolerancja, wrażliwość i otwartość to hasła, które łączą wydarzenia zaplanowane w tej przestrzeni. To tutaj będzie można poznać inny punkt widzenia drugiego człowieka, nawiązać nowe relacje i po prostu – wyrazić siebie. Odbędą się tu także liczne wydarzenia specjalne, m.in.: Weekendowe urodziny Muzeum Bursztynu (23-24.07) Dzień Niebieskich Trampek (29.07) Święto Równości (30-31.07) Święto Wolontariatu – Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu (06.08) Święto Wolontariatu – Dzień Dobrego Samarytanina (07.08) Gdańska Eko Strefa – Czyste Miasto Gdańsk (13-14.08) Na odwiedzających czeka także masa akcji plenerowych i warsztatów poświęconych m.in. ciałopozytywności i samoakceptacji. Nie zabraknie wydarzeń integrujących różne środowiska, narodowości, a także pokolenia! Wspólnie z młodymi artystami stworzymy wielobarwny mural i będziemy bawić się przy muzyce płynącej ze sceny. Partner strefy: Miasto Gdańsk.
   
 • PRZYSTANEK RADOŚĆ – Podwale Staromiejskie / Targ Rybny Radość - to uczucie jest bliskie wszystkim fanom Jarmarku św. Dominika, jest też synonimem wakacji. W samym środku lata zapraszamy do odwiedzin Przystanku Radość. To tutaj przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Spotkania ze znanym i lubianym Bajkowiskiem, spektakle Teatru Miniatura oraz akcje realizowane przez Akademię Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik” będą stanowić trzon działań programowych w tej przestrzeni. Weekendy na Przystanku Radość poświęcamy świętom tematycznym: Święto Chleba (24.07) Pomorskie Święto Rzemiosła (30-31.07) Święto Kociewia (5.08) Bakalie (6-7.08) Uczta Neptuna (12.08) Wieprzowe Przysmaki (13-14.08).
   
 • PRZYSTANEK SMAKÓW – Skwer Świętopełka To tradycyjne miejsce jarmarkowego odpoczynku dla całych rodzin. Przestrzeń, gdzie odbywać się będą akcje promujące czytelnictwo, a także eventy jarmarkowych sponsorów i partnerów. W tym roku odbędzie się premiera stałej atrakcji - figury animatronicznej, wzorowanej na postaci gdańskiego Bówki... Wierzymy, że stanie się rozpoznawalnym gospodarzem tego miejsca, jak łoś Lucek niezmiennie uwielbiany i kojarzony z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym.
   
 • PRZYSTANEK OŁOWIANKA POD ŻAGLAMI – Wyspa Ołowianka Tu nabiera się wiatru w żagle! Zapraszamy do miejsca, w którym odpoczniecie w ciągu dnia, jak i pod wieczór, posłuchacie najlepszej muzyki, obejrzycie film w kinie pod chmurką i znajdziecie smakowite dania w ponad 30 stoiskach gastronomicznych – codziennie coś dobrego! Zapraszamy na: filmowe wtorki i piątki; jazzowe środy; elektroniczne czwartki; chilloutowe soboty; widowiskowe niedziele.

 

Wygodne i tanie parkowanie podczas Jarmarku św. Dominika?

 

To możliwe z Park&Ride! Kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu P3 przy Polsat Plus Arena Gdańsk lub położonym obok AmberExpo i dojechać na miejsce specjalnym autobusem. Parking dostępny jest codziennie w godzinach od 9:00 do 21:00, a koszt opłaty parkingowej to 20 zł. Specjalne autobusy będą kursować co 30 min. w godzinach otwarcia parkingu, a przejazd jest bezpłatny.

Więcej informacji: jarmarkswdominika.pl/parkandride.

 

Co dobrego, czyli Jarmark od kuchni…

 

Co będzie można zjeść na tegorocznym Jarmarku? Wszystko, bo wśród stoisk gastronomicznych odwiedzający znajdzie się aż 18 przykładów kuchni świata. Będzie zatem orientalnie, śródziemnomorsko, europejsko i oczywiście regionalnie! Po raz pierwszy na Jarmarku zagości kuchnia kubańska i meksykańska.

 

Mamy nadzieję, że rozkochamy smakoszy w langoszach, kołaczach, burrito, burgerach, podpłomykach, gofrach na patyku, ramenie, croissantach, frytkach w tempurze, czeburekach, spanakopitach czy raclette. Pojawią się też klasyki – bigos, kaszanka, szaszłyki i słynne pajdy ze smalcem również w wersji wege!

- informacje prasowe

 

Miłośnikom kuchni historycznej zapewnimy podczas Jarmarku niezwykłe doznania smakowe. Będą mogli spróbować autentycznych potraw historycznych, którymi posilali się dawni Gdańszczanie. Menu jarmarkowe, będzie dostępne w restauracjach, które biorą udział w akcji SMAKI GDAŃSKA. Potrawy w nich serwowane są inspirowane książką kucharską Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fisher, odtworzoną na podstawie XIX-wiecznej Gdańskiej książki kucharskiej. Uczestniczące w tym historycznym szlaku kulinarnym restauracje przygotowują swoje wersje potraw na podstawie opracowanych przez autorki przepisów. Przywrócone do życia przepisy to bardzo smakowita forma kontynuacji tradycji, są ukłonem w stronę prawdziwej gdańskiej tradycji gastronomicznej.

 

Jarmark w liczbach

 

65 000 metrów kwadratowych – tyle przestrzeni zajmuje 762. Jarmark św. Dominika, 705 wystawców, w tym zza granicy: Litwa, Węgry, Wielka Brytania, Estonia, Włochy, Norwegia, Dania. Mamy 133 wystawców z Gdańska!

- informacje prasowe

 

Podczas Jarmarku odbędzie się:

 

 • 38 koncertów
 • 6 projekcji filmowych w kinie pod chmurką
 • 6 występów DJ-ów
 • 11 spektakli teatralnych
 • 23 warsztaty dla dzieci i dorosłych
 • 28 różnorodnych świąt
 • 17 Parad Szekspirowskich
 • 7 koncertów carillonowych
 • 3 spacery z przewodnikiem
 • 11 dni wystawy plenerowej
 • 5 akcji artystycznych
 • 25 kilogramów bursztynu – będzie można odłowić z poławiacza przygotowanego na przystanku „RÓWNOŚĆ”

 

Ciekawostki:

 

 • 47% gości przyjeżdża do Gdańska specjalnie na Jarmark
 • większość gości Jarmarku to osoby do 54 roku życia, głównie kobiety
 • Średnia ocena uzyskana przez Jarmark to 8,52, w skali od 1-10
 • przeciętna osoba wyda na Jarmarku 320 zł

 

Godzinowy program Jarmarku dostępny jest na stronie: www.jarmarkswdominika.pl.

 

Jarmark Świętego Dominika to 762 lata tradycji wymieszanej z nowoczesnością, jedyny w swoim rodzaju klimat, najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy, oryginalna kuchnia regionalna i międzynarodowa przyciąga co roku do Gdańska turystów z kraju i zagranicy. Niepowtarzalna atmosfera w wyjątkowej historycznej przestrzeni, komfort zakupów, atrakcyjna ekspozycja stoisk, różnorodne strefy odpoczynku i bogaty program artystyczny stanowią najmocniejszą stronę naszego wydarzenia. Naszego, bo tworzymy je razem. Mieszkańcy, instytucje kultury, kupcy, artyści i gastronomicy. Dlatego wszyscy czekamy z niecierpliwością na kolejny Jarmark. Bez względu na to czy kupujemy, targujemy, zwiedzamy, biesiadujemy, odpoczywamy, to przede wszystkim spędzamy czas razem! 

- informacje prasowe

jarmarkswdominika.pl / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sprzątaczka z ratusza
Sprzątaczka z ratusza 25.07.2022, 16:27
Tegoroczny jarmark otworzył pochód, na czele którego szedł Czerwony Korsarz - ojciec dziecka Pani Prezydent Dulkiewicz.
Stróż
Stróż 26.07.2022, 13:43
No i co z tego wynika? Każdy jest czyimś dzieckiem albo matką czy ojcem, masz z tym problem, sprzątaczko z ratusza?
Ochrona
Ochrona 26.07.2022, 14:12
Z tego wynika, że jest nietykalny.
Stróż
Stróż 26.07.2022, 15:28
Czyli z tego, że szedł na czele pochodu wynika, że jest nietykalny?
Ochrona
Ochrona 26.07.2022, 16:10
Oczywiście. Zachowywał się prowokacyjne. Nasi ludzie nie mogli mu nic zrobić, straż miejska też. On ma status VIP.
Stróż
Stróż 26.07.2022, 16:43
Prowokacyjnie czyli jak? Bo to, że ktoś szedł z przodu, to żadna prowokacja. A jeśli straż miejska nie reagowała, to raczej mała ta prowokacja. Mają uprawnienia. Ciekawe skąd pani sprzątaczka wie, że jest ojcem dziecka pani prezydentki? Sama spała z Czerwonym Korsarzem i w uniesieniu jej to wyznał?
Ochrona
Ochrona 26.07.2022, 17:50
Tak jak to widać w konkurencyjnym i bardziej poczytnym portalu na filmie. Wasza kablówka chce być częścią wielkiego świata medialnego, podaje newsy zza miedzy, a nie wie tego co wszyscy wiedzą, że w PO jest praca za sex.

Pozostałe