Proboszcz może zadać intymne pytania. Po nich nie każdy będzie mógł zostać rodzicem chrzestnym

  • 25.07.2022, 09:00
  • News4Media
Proboszcz może zadać intymne pytania. Po nich nie każdy będzie mógł zostać… fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Kościół katolicki dba o to, aby rolę rodziców chrzestnych pełniły osoby, które faktycznie zamierzają wychowywać dziecko w wierze. Z tego powodu lista wymagań wobec nich rośnie.

Mogłoby się wydawać, że do przyjęcia roli rodzica chrzestnego wystarczą chęci i dobre intencje. Kościół chce jednak, aby to zadanie wypełniały osoby, które aktywnie uczestniczą w życiu parafialnym. Jak opisuje portal eDziecko, nie wystarczy już jedynie zaświadczenie o przyjęciu sakramentu bierzmowania.

Wedle najnowszych wytycznych, kandydat na rodzica chrzestnego musi mieć:

  • ukończone 16 lat
  • uczęszczać na katechezę w ramach zajęć szkolnych.

Wymagane jest również przyjęcie trzech sakramentów:

  • chrztu świętego,
  • komunii,
  • bierzmowania.

Konieczna jest także spowiedź. To jednak nie koniec. Potrzebne jest również zaświadczenie z parafii, do której przynależy przyszły rodzic chrzestny. Zawarta w nim informacja musi potwierdzać, że kandydat jest wierzący i praktykujący – uczestniczy regularnie we mszach, przyjmuje księdza w czasie wizyty duszpasterskiej. Jak się okazuje, ten ostatni punkt może być poważną przeszkodą. Stosownego dokumentu nie uzyska bowiem osoba, która żyje np. w nieformalnym związku.

„Zgłaszając się po taki dokument, warto wziąć pod rozwagę, że proboszcz parafii może zadać kilka intymnych pytań - czy dana osoba żyje w trwałej okazji do grzechu, czyli np. czy ktoś żyje w nieformalnym związku. Jeśli jakaś z odpowiedzi będzie świadczyć o złamaniu postawionych przez Kościół warunków, wówczas duchowny ma prawo odmówić wydania zaświadczenia”. – czytamy w portalu.

Taki problem mogą napotkać także osoby, które zdecydowały się tylko na ślub cywilny lub osób po rozwodzie. Z punktu widzenia Kościoła, rodzice chrzestni muszą cieszyć się nieskazitelną opinią.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe