Gdańsk: Nie dyrektor, tylko dyrektorka. Kolejne miasto wprowadza oficjalnie żeńskie nazwy

  • 26.07.2022, 10:00
  • News4Media / oprac. Aleksandra Kęprowska
Gdańsk: Nie dyrektor, tylko dyrektorka. Kolejne miasto wprowadza oficjalnie… fot. Aleksandra Dulkiewicz (FB)

Podziel się:

Oceń:

Po Warszawie i Sopocie kolejne miasto wprowadza zmiany językowe i społeczne. Nazwy stanowisk zajmowanych przez panie mają być bardziej kobiece.

 

Feminatywy to żeńskie formy gramatyczne stanowisk i funkcji

 

To używanie zamiast np. „kierownika” słowa „kierowniczka” gdy na tym stanowisku zasiada kobieta. W języku polskim takie rozwiązanie stosuje się potocznie, ale urzędowo już tak nie jest. Dlatego jeżeli ktoś pisze podanie do szkoły, to do kobiety kierującej placówką trzeba zwrócić się „dyrektor”. Takie oficjalnie zajmuje stanowisko.

Ale to się zmienia. Już Warszawa i Sopot urzędowo wprowadziły feminatywy. W stolicy takie formy są stosowane dobrowolne i jedynie w na stronach internetowych, komunikatach prasowych, stopkach mailowych, czy nagłówkach pism urzędowych.

 

Od 1 sierpnia będzie tak też w Gdańsku

 

Prezydent tego miasta, Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła, że feminatywy zaczną obowiązywać w ratuszu, ale tak jak w Warszawie będzie to nieobowiązkowe

 

Miejsce pracy powinno być przestrzenią, w której każda i każdy z nas powinien czuć się w pełni akceptowany, a nasze wzajemne relacje opierały się na szacunku i sprzyjały wspieraniu różnorodności.

- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

 

Co ciekawe, sama prezydent nie chce być „prezydentką”. O tę właśnie sprawę zapytała ją w internecie jedna z osób komentująca wpis Dulkiewicz. Pani prezydent odpisała, że woli być nazywana prezydentem Gdańska.

News4Media / oprac. Aleksandra Kęprowska

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
nowomowa lewacka
nowomowa lewacka 27.07.2022, 05:37
Marynarka, myśliwka, leśniczka. Debilka.
Tafcik
Tafcik 26.07.2022, 17:50
Pilot - Pilotka
Kosmetyczka - Kosmetyk
Prezydent - Prezydencica
Prezes - Prezeska czy Prezesica
Kapitan - Kapitanica?
Masz mało do roboty? To zajmij się femitacośtam
Klępa
Klępa 26.07.2022, 16:34
Kierowczynia fiata pincet licho zaparkowała a mandatu nie dostała.

Pozostałe