Festiwal Historyczny VIVAT VASA! w Gniewie [ROZMOWA]

  • 05.08.2022, 09:00
  • www.gniew.pl / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Festiwal Historyczny VIVAT VASA! w Gniewie [ROZMOWA] www.gniew.pl

Podziel się:

Oceń:

VIVAT VASA! to XVII-wieczny festiwal historyczny, którego głównym wydarzeniem jest inscenizacja pt. "Bitwa pod Gniewem 1626". W tym roku przypada 396. rocznica bitwy i jednocześnie XXI edycja festiwalu.

 

Informacje pochodzą ze strony vivatvasa.pl.

 

XXI edycja

 

W weekend 5-7 sierpnia spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, a także jarmarcznego zgiełku, kramów ze staropolskim jadłem i rzemieślniczą mądrością. To wszystko podczas Festiwalu Historycznego VIVAT VASA!, którego punktem kulminacyjnym będzie wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne „BITWA POD GNIEWEM 1626”.

- vivatvasa.pl

 

Przez niemal trzy dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością XVII-wieczną. Odtwórcy, wystawcy, historyczni animatorzy, kowale, muzycy folkowi, mieszkańcy miasta i gminy Gniew, turyści - wszyscy w tych dniach przeniosą się w czasie.

 

W całym mieście, na każdym kroku będzie można poczuć ducha historii.

 

Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! będzie widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 6 sierpnia na łąkach nadwiślańskich. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz spoza jej granic.

 

Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Wzgórze Zamkowe stanie się strategicznym punktem obserwacyjnym, będzie rozciągał się z niego widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworząc przy tym podniosłą atmosferę.

 

Parada

 

Uroczystym podsumowaniem sobotniej inscenizacji będzie parada z pochodniami po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach. Odbędzie się także popis Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, spektakl - Husaria Chluba Oręża Polskiego oraz Gniewski Turniej Husarski - Husarska Wyprawa. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują swoje autorski pokazy Łucznictwa Konnego.

 

Na rynku w Gniewie dodatkowo odbywać się będą imprezy towarzyszące, takie jak Jarmark Rzemiosł Dawnych, biesiadowanie podczas koncertów muzycznych, plenery malarskie czy tradycyjny Pokaz Sztuki Kowalskiej im. Marcina „Gasa” Manikowskiego. Dzięki szerokiej ofercie atrakcji trwających przez cały weekend każdy znajdzie coś specjalnego dla siebie.

 

 

JARMARK RZEMIOSŁ DAWNYCH

 

Przeniesiemy się w czasie na dwudniowy XVII-wieczny targ, na którym znajdziecie prawdziwe perełki. Odwiedzicie kramy cenionych rzemieślników i rękodzielników. Zjecie pyszne, regionalne produkty, domowe jadło, przysmaki oraz posmakujecie staropolskich trunków. Poznacie lokalne tradycje i zwyczaje. Wystawcy będą czekali na Was na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 6 i 7 sierpnia od godz. 12:00.

 

KONCERTY MUZYKI FOLKOWEJ

 

Specjalnie  dla Was zagrają takie zespoły jak Roderyk, Hoverla, Żniwa i Vocantus. Zapraszamy w sobotę o godzinie 18:00 i o 21:00 oraz w niedzielę od 14:30. Gwarantujemy cudowną zabawę, przy niesamowitych dźwiękach muzyki folkowej. Dodatkowo podczas koncertów odbywać się będzie historyczne biesiadowanie.

 

WARSZTATY I ANIMACJE
 

  • żywe lekcje historii na Rynku
  • stanowisko dawnych rzemieślników

 

IV EDYCJA POKAZU KOWALSTWA IM. MARCINA GASA MANIKOWSKIEGO

 

Podczas Jarmarku odbędzie się IV Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego.

 

Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych specjalistów od broni białej. Podczas pokazu będziecie mogli spotkać kowali, oglądać ich w akcji oraz wziąć udział w wykuwaniu niezwykłych przedmiotów.

 

Pełen program festiwalu dostępny jest TUTAJ.

 

GOŚCIE

 

O wydarzeniu opowiedzieli na naszej antenie Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie oraz kasztelan Zamku w Gniewie, Jarosław Struczyński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy: 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

fot. Dawid Chęć

 


Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem strategicznym jest Grupa Polmlek. Mecenasem wydarzenia jest Grupa Azoty.

www.gniew.pl / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe