Startuje Tour de Pologne 2022. Trasa, gwiazdy kolarstwa i przesłanie

  • 29.07.2022, 12:00
  • News4Media
Startuje Tour de Pologne 2022. Trasa, gwiazdy kolarstwa i przesłanie fot. Szymon Gruchalski, TdP

Podziel się:

Oceń:

Nie do końca było wiadomo, czy w tym roku uda się zorganizować ten wielki wyścig. Nie było pewne też, jaką trasą pojadą zawodnicy. Ale wszystko się udało, i w sobotę startuje 79. Tour de Pologne.

Ten wyścig nie znajduje się jedynie w kręgu zainteresowań polskich kibiców kolarstwa. Tour de Pologne to impreza światowej marki, na którą stawiają się najlepsi zawodnicy globu. W sobotę zaczną ściganie.

Ale nie do końca było wiadomo, czy imprezę uda się zorganizować. Znak zapytania stawiał COVID-19 i brano pod uwagę, że jeżeli pandemia wróci, to ze ścigania nic nie wyjdzie. Kolejna wątpliwość dotyczyła trasy. Organizatorzy postawili na tereny wschodniej Polski. Od razu pojawiało się pytanie o bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie.

 

Zastanawialiśmy się długo nad określeniem trasy, czy nie za blisko granicy, ale po dogłębnej analizie zdecydowaliśmy się jej nie zmieniać. Rozmawialiśmy szczególnie z włodarzami miast i województw, którzy wręcz prosili, by wyścig się u nich odbył, by ludziom pokazać taką normalność, że wszystko dzieje się dobrze i by dać trochę dobrej energii. Także dlatego, by Tour de Pologne pokazał na świecie, że w Polsce jest bezpiecznie, że można do Polski przyjeżdżać.

- Czesław Lang, kolarz i twarz TdP

 

Dodaje, że wyścig ma znacznie promocyjne. Przez wojnę miejscowa turystyka mocno ucierpiała, a relacje telewizyjne mają pokazać, że to teren bezpieczny, piękny, gdzie warto przyjechać.

 

TdP 2022 - etapy

 

Ale do rzeczy, przecież mowa nie o turystyce, tylko o wielkich sportowych emocjach. Kolarze wystartują 30 lipca z Kielc. Pierwszy etap ścigania zakończą w centrum Lublina. Następnego dnia wyruszą ponownie, tym razem z Chełma. Wyścig będzie miał siedem etapów.

  • Etap pierwszy – Kielce – Lublin
  • Etap drugi – Chełm – Zamość
  • Etap trzeci – Kraśnik – Przemyśl
  • Etap czwarty – Lesko - Sanok  
  • Etap piąty – Łańcut – Rzeszów
  • Etap szósty – Szaflary – Rusinki
  • Etap siódmy – Valsir – Kraków

Ostatni etap rozpocznie się pod siedzibą firmy Valsir w Skawinie, a żeby dojechać do Krakowa i zameldować się na mecie, zawodnicy muszą pokonać 180 km.

Wyścig, emocje, kibice – to się kocha w TdP, ale nie byłoby tego bez gwiazd. W Tour de Pologne wystartują 23 ekipy. W większości to kolarska elita cyklu World Tour.

 

TdP 222 - gwiazdy

 

Wśród gwiazd trzeba wymienić Michała Kwiatkowskiego, który jednak nie pojedzie w polskiej grupie, tylko będzie reprezentował INEOS Grenadiers. Czy w tym roku Kwiatkowski zachwyci? Trudno orzec, bo zawodnik ostatnio leczył kontuzję i nie wiadomo, czy już może walczyć na najwyższym poziomie.

Kibice na pewno będą śledzić jazdę Koena Bouwmana. To 28-latek z zespołu Jumbo-Visma. Ma za sobą udany sezon, bo np. wygrał klasyfikację górską Giro dItalia. W zespole INEOS jedzie też mistrz olimpijski z Tokio, Richard Carapaz. Ekwadorczyk w 2019 wygrał Giro d’Italia.

Gwiazdą jest też Mark Cavendish z Quick-Step Alpha Vinyl Team, któremu do grona ponad 160 zwycięstw nadal brakuje lauru z tdP.

 

Polacy w TdP

 

Nasz zespół stanowią: Jakub Kaczmarek, Marcin Budziński, Piotr Brożyna, Patryk Stosz, Mateusz Grabis, Jakub Murias. To zawodnicy z sukcesami na koncie, ale liderem naszych będzie pewnie Stanisław Aniołkowski. 25-latek ściga się w belgijskiej drużynie Bingoal Pauwels Sauces WB, a w tym sezonie był czwarty w  wyścigu Clasica de Almeira. Na koncie ma także wygrane w Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Być może podczas TdP, chociaż będzie to trudne, sięgnie po wysokie miejsce.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe