Festiwal UnderGramy za nami. Spięty gwiazdą! [WYWIADY]

  • 01.08.2022, 20:04
  • Redakcja (Barbara Jackiewicz)
Festiwal UnderGramy za nami. Spięty gwiazdą! [WYWIADY] fot. Barbara Jackiewicz Spięty na Festiwalu Muzycznym UnderGramy 2022

Podziel się:

Oceń:

11 Festiwal Muzyczny UnderGramy odbył się 30 lipca w parku za Centrum Kultury i Sztuki. Publiczność miała okazję poznać cztery młode zespoły startujące w konkursie, zobaczyć ubiegłorocznego zwycięzcę zespół Yantra oraz gwiazdę - Spiętego (ex-Lao Che) z zespołem.

Festiwal Muzyczny UnderGramy odbył się w Tczewie już po raz jedenasty. Na scenie w klimatycznym parku za Centrum Kultury i Sztuki wśród imponujących kasztanowców najpierw zaprezentowały się cztery zespoły biorące udział w konkursie dla amatorskich muzyków nie posiadających kontraktu płytowego. Czekały na nie dwie nagrody: 5000 zł ufundowane przez Centrum Kultury i Sztuki oraz 3000 zł - nagroda Prezydenta Miasta Tczewa.

 

Konkurs dla młodych zespołów

 

Na otwarcie zagrał zespół Wasabi, który przyjechał do Tczewa aż z Tarnowa i Krakowa. Następnie wystąpił Ruina Bar Band z Warszawy, trójmiejski Kieras i Kovalak z Poznania. Każdy grał w innym stylu muzycznym, więc publiczność mogła poznać, jaka muzyka gra w duszach młodych.

Jury w składzie: Barbara Jackiewicz (Radio Tczew), Romek Puchowski (Puhovsky) i Maciej Karbowski (Tides From Nebula) po krótkich obradach przyznało nagrody: 5000 zł zespołowi Wasabi, którego zapytaliśmy, na co przeznaczą nagrodę:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Czuliśmy, że daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że się udało. Mamy w planach nagrania, chcemy wydać płytę. - Wasabi

 

Nagrodę Prezydenta Miasta Tczewa w wysokości 3000 zł otrzymała grupa Kieras:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

To był nasz pierwszy koncert, więc jak się od razu udało coś ugrać, to jest wspaniałość wspaniałości (...) Są trzy, cztery opcje, gdzie lokować środki. - Kieras

 

Ubiegłoroczne objawienie - Yantra

 

Po części konkursowej na scenę wyszedł zespół Yantra - ubiegłoroczny zwycięzca, który przez ostatni rok wykonał ogromną pracę, m.in. wydał minialbum zatytułowany "On becoming a human", a na jesień rusza w trasę koncertową z post rockową grupą Tides From Nebula:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W międzyczasie nagraliśmy nową EPkę, którą wydajemy na jesień tego roku, wypuściliśmy trzy klipy, wydajemy w tym roku jeszcze pewnie jeden albo i ze dwa, i gramy na jesień trasę  koncertową z Tides From Nebula, na którą serdecznie zapraszamy. - Yantra

 

Koncert najbliżej Tczewa w ramach wspólnej trasy Yantry, Wishlake i Tides From Nebula odbędzie się w klubie B90 w Gdańsku 11 listopada.

 

Spięty jako gwiazda

 

Zwieńczeniem muzycznego wieczoru była gwiazda - Spięty, znany wcześniej jako lider formacji Lao Che. Przyjechał do Tczewa z trzema znakomitymi muzykami: Patrykiem Kraśniewskim na klawiszach, Bartkiem Kapsą na perkusji i Mikołajem Zielińskim na basie i elektronice. Zaprezentowali materiał z najnowszej płyty Spiętego zatytułowanej "Black Mental", która miała premierę w kwietniu 2021 roku, ale sięgnęli także po kilka utworów z debiutanckiego solowego albumu "Antyszanty" wydanego w 2009 roku, które świetnie zabrzmiały w wersjach specjalnie zaaranżowanych na czteroosobowy skład.

Spięty gościł na Festiwalu UnderGramy po raz drugi. Pierwszy raz wystąpił w amfiteatrze w Parku Miejskim w 2017 roku z Lao Che.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Mam takie pragnienie i marzenie, żeby płytę następną wydać wiosną przyszłego roku, więc płyta jest właściwie skomponowana, w fazie demo, ale jeszcze się borykam z treściami. Ale przyzwyczaiłem się do tego i wiem, że w moim przypadku to wygląda w ten sposób, że najpierw muszą się pojawić jakieś dźwięki, które mnie dopiero w jakiś sposób inspirują do tego, żeby pisać, żeby zobaczyć jakiś obraz, który można by na te dźwięki położyć słowem. - Spięty

 

Spięty pracuje nad nowym materiałem, który chce wydać w przyszłym roku.

Festiwal z poczuciem humoru prowadził Filip Jędruch. Filmową relację z Festiwalu UnderGramy 2022 będzie można niebawem zobaczyć na antenie Telewizji Tetka Tczew.

Redakcja (Barbara Jackiewicz)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe