Nieprawidłowości przy przebudowie dworca kolejowego w Tczewie [AKTUALIZACJA]

  • 08.08.2022, 09:00
  • Redakcja (oprac. Aleksandra Hotowy)
Nieprawidłowości przy przebudowie dworca kolejowego w Tczewie [AKTUALIZACJA] fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

Rok temu zakończyła się modernizacja dworca PKP w Tczewie. Odnowiona hala dworcowa poza kasami biletowymi i kilkoma punktami usługowymi stoi pusta.

 

AKTUALIZACJA

 

PKP odpowiada na zarzuty NIK

 

W związku z nieprawidłowościami, jakie wskazała najwyższa Izba Kontroli, Polskie Koleje Państwowe odniosły się do wskazanych w raporcie kwestii. 

 

Nieprawidłowości wskazane podczas kontroli są sukcesywnie usuwane. Dotychczas wykonano m.in. oznaczenia stopni schodów oraz wyposażono poręcze przy schodach w oznakowanie dotykowe dla osób niedowidzących. Aktualnie trwa procedura uzyskiwania certyfikatu TSI-PRM, czyli certyfikatu zawierającego wymagania przy budowie i modernizacji dworców kolejowych w zakresie dostępności systemu kolei Unii Europejskiej dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej możliwości poruszania się. Wszelkie wskazane podczas ww. procedury nieprawidłowości planujemy skorygować w 2023 roku.

- Paulina Jankowska, Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Spółka poinformowała również, że po usunięciu nieprawidłowości nie będzie ryzyka zwrotu środków unijnych. Problemy modernizacyjne nie mają wpływu na wysokość uzyskanej dotacji ani na prawidłowość wydatkowania środków. 

 

 

Nie istnieje ryzyko konieczności zwrotu środków unijnych w związku z realizacja inwestycji w Tczewie. Nieprawidłowości wykazane podczas kontroli zostaną usunięte i nie mają wpływu na wysokość uzyskanej dotacji środków unijnych oraz prawidłowości ich wydatkowania.

- Paulina Jankowska, Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 


Puste lokale na dworcu PKP 

 

Spółka kolejowa poinformowała, że lokale na dworcu pomimo tego, że stoją puste, to zostały już wynajęte. Obecnie trwa aranżacja pomieszczeń. Sytuację wyjaśnia Bartłomiej Sarna z Polskich Kolei Państwowych:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wynajęliśmy większość powierzchni komercyjnej na dworcu w Tczewie. Obecnie podróżni mogą skorzystać już z części lokali komercyjnych, między innymi saloniku prasowego czy szewca. Niebawem powinna otworzyć się również kwiaciarnia. Liczba lokali handlowych dostępnych dla podróżnych będzie się sukcesywnie zwiększać. Będą dwa duże lokale gastronomiczne, w tym piekarnia. Obecnie do wynajęcia pozostają 4 lokale komercyjne, na które poszukujemy najemców.

- Bartłomiej Sarna, Polskie Koleje Państwowe

 

NIK wykrył nieprawidłowości

 

Jednak okazuje się, że nie wszystko na tczewskim dworcu funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi przepisami. Raport opublikowany przez Najwyższą Izbę Kontroli wskazuje na nieprawidłowości. 

 

Spośród skontrolowanych czterech ukończonych inwestycji dworcowych, w dwóch nie zrealizowano w pełni założeń projektowych. Na dworcu w Tczewie nie umieszczono informacji o rozkładzie jazdy na wysokości wymaganej przez unijne przepisy dotyczące osób niepełnosprawnych. Przy jednym z wejść do budynku nie zamieszczono dotykowych oznaczeń ostrzegawczych dla osób niewidomych i niedowidzących. Niezgodnie z przepisami zostały też wykonane schody i poręcze. W trakcie przebudowy zainstalowano system dynamicznej informacji pasażerskiej, jednak nie zapewniał on pasażerom wizualnej bieżącej informacji o opóźnieniach pociągów i zmianie peronu, z którego odjeżdża dany pociąg. Informacje te podawane były w formie dźwiękowej, co było kłopotliwe dla osób z ograniczeniami słuchu.

- Najwyższa Izba Kontroli

 

Ponadto Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę na nieterminowość wykonywani prac modernizacyjnych.

 

Termin ukończenia dworca w Tczewie wydłużono o osiem tygodni. Został oddany do użytku 3 sierpnia 2021 r. jednak do dnia zakończenia kontroli (22 października 2021 r.) funkcjonowały tam jedynie kasy biletowe, a 12 wybudowanych lokali komercyjnych było nieczynnych. Tym samym nie przynosiły one przychodów z tytułu komercyjnego najmu powierzchni. 

- Najwyższa Izba Kontroli

 

Obecnie czekamy na komentarz ze strony PKP odnośnie informacji opublikowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli. 

Redakcja (oprac. Aleksandra Hotowy)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe